Comparison of the automotive bumper produced with different composite materials using the finite elements method
Sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak farklı kompozit malzemelerle üretilen otomotiv tamponunun karşılaştırılması
  1. Tez No: 766797
  2. Yazar: FETHİYE YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son yıllarda gelişen teknoloji ile otomotiv sektörü ve kompozit malzeme üretimi de gelişmiştir. Otomotiv sektöründe yakıt tasarrufu sağlama amacıyla ortaya çıkan araç hafifletme konusu rekabeti arttırmıştır. Otomotiv sektöründeki gelişmelere paralel olarak araç hafifletmek için kullanılan kompozit malzeme üretiminde de çalışmalar artmıştır. Kompozit malzemeler sunduğu özellikler ile otomotiv parça üretiminde kullanımı yaygınlaşmıştır. Kompozit malzemeler mukavemetli ve hafif olması sebebiyle araç tamponunda kullanılmaktadır. Bu çalışmada araç tamponu üzerinde kullanılabilecek kompozit malzeme araştırması yapılmıştır. Araç tamponlarında düşük maliyet ve kolay işlenebilir olması sebebiyle çoğunlukla cam elyaf ve polyesterden oluşan kompozit malzeme kullanılmaktadır. Çalışmada cam elyaf takviye malzemesi ve polyester matrisine alternatif olabilecek karbon elyaf takviyesi ve vinyl ester matrisi kullanılmıştır. 2 farklı takviye elemanı ve 2 farklı matris elemanı ile 6 farklı kompozit malzeme kullanılmıştır. Oluşturulan 6 farklı kompozit malzemenin çekme testi ile mekanik özellikleri belirlenmiştir. Sonuçlar ANSYS programına girilip tampon üzerinde statik analiz sonuçları kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years with the developing technology, the automotive industry and composite material production have also developed. The vehicle lightening issue, which emerged with the aim of saving fuel in the automotive sector, has increased the competition. In parallel with the developments in the automotive sector, studies have increased in the production of composite materials used to lighten vehicles. Composite materials have become widespread in the production of automotive parts with the features they offer. Composite materials are used in vehicle bumpers due to their strength and lightness. In this study, composite materials that can be used on the vehicle bumper were researched. Due to its low cost and easy processing, composite materials consisting of glass fiber and polyester are mostly used in vehicle bumpers. In the study, carbon fiber reinforcement and vinyl ester matrix, which can be an alternative to glass fiber reinforcement material and polyester matrix, were used. 6 different composite materials were created and used with 2 different reinforcement elements and 2 different matrix elements. The mechanical properties of 6 different composite materials were determined by the tensile test. The results were entered into the ANSYS program and the results of the static analysis on the buffer were compared.