Kapasitif yaklaşım sensörlü asansör buton tasarımı
Elevator button design with capacitive proximity sensor
  1. Tez No: 766804
  2. Yazar: SİNAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞİT ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Koronavirüs (COVID-19) pandemisinin yaşandığı bu dönemlerde insanların hijyen anlayışı değişmektedir. Pandemiden önce bir restoranda ödeme yaparken pos cihazı tuşlarını kullanmak, bir asansörü kullanırken butona basmak gibi fiziksel temas gerektiren rutin davranışlarımız, yerini korku ve endişeye bırakmıştır. Bu sorunlardan dolayı temassız sistemlerin önemi gün geçtikçe artmakta ve gelişerek hayatımızda daha çok yerini almaya başlamaktadır. Asansörleri gün içerisinde bir çok kişi kullanmakta ve kullanırken butonlara temas etmek zorunda kalmaktadır. Birçok araştırma asansör butonlarında yoğun miktarda virüsler ve bakteriler bulunduğunu göstermektedir. Temassız sistemlerin gelişmesiyle, bir çok sektörde olduğu gibi asansör sektöründe de temassız çözümler geliştirilmiştir. Asansör sistemlerinde temassız buton olarak, kızılötesi yaklaşım sensörlü butonlar kullanılabilmektedir. Kızılötesi yaklaşım sensörlü butonların, kızılötesi sensör teknolojisinin dezavantajlarından dolayı hatalı algılamalar yaptığı ve temassız asansör butonu olarak düşük verimde çalıştığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmada asansör butonlarında kızılötesi yaklaşım sensörlü butonlara alternatif olarak kapasitif yaklaşım sensörlü buton geliştirilmiştir. Tasarım ve prototip üretimi yapılan ürünün testleri başarıyla tamamlanmıştır. Kapasitif yaklaşım sensörlü butonun, asansör sisteminde kızılötesi yaklaşım sensörlü butonlardan daha verimli çalıştığı ve üretim maliyetinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Kapasitif yaklaşım sensörlü butonların, zamanla asansör sektöründeki yerini alacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In these times of the coronavirus (COVİD-19) pandemic, people's understanding of hygiene is changing. Before the pandemic, our routine behaviors that required physical contact, such as using the POS (Point Of Sales) button while paying in a restaurant, or pressing a button while using an elevator, were replaced by fear and anxiety. Due to these problems, the importance of contactless systems is increasing day by day and it is starting to take its place in our lives by developing. Many people use elevators during the day and have to touch the buttons while using them. Many studies show that elevator buttons contain large amounts of virus and bacteria. With the development of contactless systems, contactless solutions have been developed in the elevator industry as well as in many other sectors. Infrared proximity sensor buttons can be used as contactless buttons in elevator systems. It has been observed that infrared proximity sensor buttons make false detections due to the disadvantages of infrared sensor technology and operate with low efficiency as a contactless elevator button. In this study, a capacitive proximity sensor button has been developed as an alternative to the infrared proximity sensor buttons in elevator buttons. The tests of the product, for which the design and prototype production were carried out, were successfully completed. It has been observed that the capacitive proximity sensor button works more efficiently than the infrared proximity sensor buttons in the elevator system and the production cost is lower. It is predicted that capacitive proximity sensor button will take their place in the elevator industry over time.