Matematik Müzesinde yürütülen öğrenme etkinliklerinin ve bu etkinliklere yönelik öğrenci görüşlerinin incelenmesi
Examination of the learning activities carried out in the Mathematics Museum and the students' opinions on these activities
- Tez No: 766845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Müzecilik, Education and Training, Mathematics, Museology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada informal öğrenme ortamlarından biri olan matematik müzesinde yürütülen öğrenme etkinliklerinin ve bu etkinliklere yönelik öğrenci görüşleri alınarak öğrencilerin yeni bilgiler öğrenip öğrenmedikleri incelenmiştir. İnformal öğrenme ortamları sayesinde ortaokul öğrencilerinin matematiğin kullanım alanlarını anlayabilmesini desteklemek ve matematik ile gerçek yaşam arasında ve diğer disiplinler arasındaki bağlantıyı keşfedebilmeleri amaçlanmıştır. Bu çalışma TÜBİTAK 4004 doğa eğitimi ve bilim okulları projesi kapsamında yürütülen“Yaşamdaki Matematiğin Farkındayım”başlıklı proje kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu olarak İstanbul İli Güngören ilçesinde bulunan bir devlet okulundaki 8.sınıf seviyesindeki 24 öğrenci belirlenmiştir. Gezi Rahmi Koç Müzesi Renkli Matematik Dünyası bölümünde bulunan etkinliklerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracının birincisi iki uzman görüşü alınarak oluşturulan görüşme formudur. Bu görüşme formunda 12 adet açık uçlu soru bulunmaktadır. Bu açık uçlu sorular gezi sonrasında öğrencilere sorulmuştur. Veri toplama aracının ikincisi olarak araştırmacının oluşturduğu hangi deneyin hangi kazanıma uygun olduğunu gösteren müze kitapçığından yararlanılarak oluşturulan matematik müzesi kazanımlarla ilişkilendirme tabloları kullanılmıştır. Veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Elde edilen veriler 5 ana başlık altında toplanarak değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Öğrenci görüşünün belirtildiği tema, öğrencilerin matematikle ilişki kurduğu tema, öğrencilerin yeni bilgi edindiği tema, matematik dışında diğer derslerle ilişki kurduğu tema olarak kategorize edilerek belirlenmiştir. Öğrencilerin gezi esnasında matematiğin gündelik hayatla bağlantısını kurabildiği ve bundan dolayı yeni bilgiler edinebildikleri, gezilerin rehber eşliğinde yapılmasının daha yararlı olacağına dair görüşler tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen etkinliklerde öğrencilerin yaşamdaki matematiği fark edebilmelerine ve matematiği diğer disiplinlerle ilişkilendirebilmesine katkı sağladığına dair bulgulara ulaşılmıştır. Matematik eğitimi ve öğretimini zenginleştirmek adına informal öğrenme ortamlarından yararlanılması gerektiği sonucu ortaya çıkmaktadır. Okullarda buna benzer deneyler, materyaller yapılarak okul koridorlarında sergilenebilir. Yurt dışında ve yurt içinde bulunan bazı müzelerin online olarak görülebilmesi için müzelerin linkleri okul ders kitaplarında yer verilebilir. Bu tür çalışmalar öğrencilerin matematik eğitiminde müzelerin kullanılmasını ciddi anlamda katkı sağlayacağını düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the opinions of secondary school students about the experiment sets in the mathematics museum, which is one of the informal learning environments, were taken. It was examined whether they learned something new thanks to these experiment sets. aimed to discover the connection between In addition, this study was carried out within the scope of the project titled“I Am Aware of Mathematics in Life”carried out within the scope of TÜBİTAK 4004 nature education and science schools project. 24 students attending the 8th grade in a public school in Güngören district of Istanbul were determined as the study group of the research. In the interview form formed by taking the opinions of two experts. There are 12 open-ended questions. These open-ended questions were asked to the students after the trip. As the second data collection tool, the mathematics museum excel scale, which was created by using the museum booklet showing which experiment created by the researcher is suitable for which outcome, was used. The data were analyzed by content analysis. The data obtained were evaluated and interpreted under 5 main headings. The theme that the student established was determined by categorizing them as the theme that the students gained new knowledge, and the theme that they interacted with other courses other than mathematics. As a result of the examinations, it was determined that the students were able to connect mathematics with daily life during the trip, and therefore they could acquire new information, and that it would be more beneficial to make the tours with a guide.