COVID 19 pandemisi döneminde üniversite öğrencilerinde salgın kaygısı ile yeme tutumu ve psikolojik dayanıklılık ilişkisi
The relationship between university students' pandemic anxiety nnd eating attitudes and psychological resilience during the COVID 19 outbreak
- Tez No: 766888
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRAN TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde yeme tutumları, COVID 19 kaygısı ve psikolojik dayanıklılık değişkenleri arasındaki ilişki incelenmiştir. sosyodemografik, kilo ve diyetle ilgili değişkenler bakımından yeme tutumları, COVID 19 korkusu ve psikolojik dayanıklılık puanlarındaki farklılıklar ele alınmıştır. Bu tez çalışmasında ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. COVID 19, yeme tutumu ve psikolojik dayanıklılık ile ilgili çalışmalar taranarak incelenmiş, bu kavramlarla ilişkili faktörler ele alınmış ve kuramsal çerçevesi oluşturulmuştur. Literatür taraması yapılarak elde edilen bilgiler ışığında Kişisel Bilgi Formu, Yeme Tutum Testi ve COVID 19 korkusu ölçeği ve Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık ölçekleri örneklem grubuna uygulanmıştır. Araştırmanın evreni üniversite öğrencileri, örneklem ise 430 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada, Pearson Korelasyon Testi, T Testi, ANOVA ve çoklu regresyon analizi kullanılarak istatistik paket programıyla ölçülüp değerlendirme yapılmıştır. Araştırmaya 430 üniversite öğrencisi katılmıştır (309 kadın 121 erkek) ve yaş ortalaması 24.10±5.91 olarak bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, cinsiyet, medeni durum, psikiyatrik tanı, gelir düzeyi, kiminle yaşadığı değişkenlerine göre psikolojik dayanıklılık puanlarında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Ayrıca, cinsiyet, kilo memnuniyeti, diyete başlama düşüncesi ve kilo koruma çabası değişkenleri bakımından yeme tutumu puanlarında anlamlı farklılık saptanmıştır. Yeme tutumu puanları COVID 19 korkusu ve psikolojik dayanıklılık puanlarıyla anlamlı ilişkili bulunmuştur. Bozulmuş yeme tutumuna işaret eden yüksek puanlarla COVID 19 korkusu arasında pozitif yönlü ve psikolojik dayanıklılık ile de negatif yönlü ve anlamlı ilişki saptanmıştır. Ayrıca, yeme tutumu puanlarının COVID 19 korkusu ve psikolojik dayanıklılık alt boyutlarından kendilik algısı, gelecek algısı, sosyal kaynaklar ve yapısal stil alt boyutları ile COVID 19 korkusu tarafından anlamlı düzeyde yordandığı sonucu elde edilmiştir. Elde edilen sonuçların, üniversite öğrencilerinde bozulmuş yeme tutumunun risk ve koruyucu faktörlerinin anlaşılması açısından önemli olduğu ve gelecekte benzer çalışmalarla yeme tutumu ile ilişkili faktörlerin desteklenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between eating attitudes, COVID 19 anxiety and resilience variables in university students were examined. Differences in eating attitudes, fear of COVID 19, and resilience scores in terms of sociodemographic, weight, and diet-related variables were discussed. Screening method was used in this thesis study. Studies on COVID 19, eating attitude and resilience were scanned and examined, factors related to these concepts were discussed and a theoretical framework was created. In the light of the information obtained by scanning the literature, Personal Information Form, Eating Attitude Test and fear of COVID 19 scale and Psychological Resilience scales for Adults were applied to the sample group. The universe of the research consists of university students and the sample consists of 430 students. In the study, the Pearson Correlation Test, T Test, ANOVA and multiple regression analysis were used to measure and evaluate with a statistical package program. 430 university students (309 females, 121 males) participated in the study and the mean age was found to be 24.10±5.91. According to the findings obtained in the study, significant differences were found in psychological resilience scores according to the variables of gender, marital status, psychiatric diagnosis, income level, and whom living with. In addition, a significant difference was found in the eating attitude scores in terms of gender, weight satisfaction, thought of starting a diet, and effort to maintain weight. Eating attitude scores were significantly associated with fear of COVID 19 and resilience scores. A positive and significant relationship was found between high scores indicating impaired eating attitude and fear of COVID 19, and a negative and significant relationship with resilience. In addition, it was concluded that the eating attitude scores were significantly predicted by the fear of COVID 19 and the sub-dimensions of self-perception, perception of the future, social resources and structural style, and fear of COVID 19. It is thought that the results obtained are important in terms of understanding the risk and protective factors of impaired eating attitude in university students and that the factors related to eating attitude can be supported by similar studies in the future.