Assessment the knowledge of educated and uneducated people toward coronavirus vaccine in babylon governorate
Babil valiliği'nde eğitimli ve eğitimsizlerin Corona Virüs aşısına yönelik bilgilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 766887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Eğitimli ve Eğitim görmeyen kişilerin koronavirüsaşısı hakkındaki bilgi düzeylerini belirlemek için 8 Mart 2022- 10 Ağustos tarihleri arasında tanımlayıcı bir çalışma olarak hazırlanmıştır. Babil ilindeki Almusayab Genel Hastanesi, Almusayab Sağlık Merkezi ve Alomarat Sağlık Ocağı merkezlerinden 150 eğitimli ve Eğitim görmeyen katılımcıdan olasılıksız (amaca yönelik) örnekler toplanmıştır. Çalışmamızın sonucu, eğitimli insanların hastalıkla ilgili genel bilgi düzeylerinin yüksek olduğunu ve hastalıkla ilgili genel bilgi ortalamasının (2,66 olarak) gösterdiğini göstermiştir. Eğitimli insanlar arasında Koronavirüs aşısı hakkında bilgi düzeyi yüksekti; Eğitimli kişiler arasında Koronavirüsü hakkında bilgi ile ilgili genel değerlendirme düzeyi yüksekti. Bu çalışmada eğitim düzeyi ile ilgili olarak eğitim görmeyen kişiler arasında Koronavirüsü ve aşısı hakkında genel bilgilere ilişkin bilgi düzeylerinin çoğunluğu orta düzeydeydi; Eğitimli ve eğitim görmeyen kişiler arasında Koronavirüsü alanlarına yönelik bilgi puan ortalamalarının karşılaştırılmasında; eğitimli ve eğitim görmeyen kişiler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmamız, eğitimli kişilerde koronavirüs ile ilgili genel bilgiler ile sosyodemografik özellikler (yaş, eğitim düzeyi) arasında bir ilişki olmadığını göstermiştir. Ayrıca, çalışmamız eğitimsiz kişiler arasında koronavirüs ile ilgili genel bilgiler ile sosyodemografik özellikler (ikamet, cinsiyet, yaş, medeni durum) arasında bir ilişki olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, eğitimli kişiler arasında koronavirüs ile ilgili genel bilgi ile aylık gelir arasında 0,05 p değerinde bir ilişki vardı. Cinsiyet ile COVID-19'a yönelik bilgi düzeyi arasında anlamlı bir ilişki vardı. Çalışmamız, eğitimsiz insanlar arasında koronavirüs ile ilgili genel bilgi ile aylık gelir arasında 0,05 p değerinde bir ilişki gösterdi. Çalışmamız, eğitimsiz kişiler arasında koronavirüs ile ilgili genel bilgiler ile Sosyodemografik Özellikler (Yaş, eğitim düzeyi) arasında bir ilişki olmadığını ortaya koymuştur. Eğitimsiz insanlar arasında koronavirüsile ilgili genel bilgi ile cinsiyet arasında p değeri 0,05'te ilişkiler bulunduğu sonucuna varıyor. Bulgulara dayanarak, çalışma, koronavirüs ve aşısı ile ilgili bilgileri teşvik etmek için nüfus arasında sağlık eğitimi programları hazırlamayı önerdi. Ayrıca insanları aşıya teşvik etmek; iyi ve sağlıklı beslenme, sığır eti, çinko ve C vitamini yönünden zengin meyveler ve egzersiz bağışıklık sistemini desteklerken, solunum hijyenini korumak (örneğin öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirseğinizle veya dokunuzla örtmek, ardından kullanılmış dokuları derhal atmak), gerekmedikçe kapalı ve kötü havalandırılan yerlerden kaçınmak ve enfeksiyonun yayılmasını azaltmak için enfekte bir kişiyle temas sonrasında karantinaya alınması, insanlar arasında salgını azaltır
Özet (Çeviri)
A descriptive study was carried out from 8 March to 10 August 2022 to determine the level of knowledge among the educated and uneducated people about coronavirus vaccine. Anon-probability ( purposive ) samples were gathered of 150 participants who were educated and uneducated from the following hospitals and health care centers at the Governorate of Babylon : Almusayab General Hospital, Almusayab Health Care Center and Alomarat Health Care Center. The result of our study indicated that the knowledge levels towards general information about the disease among the educated were high and the mean of general information about the disease shows (2.66). The majority level of knowledge among educated people about the Coronavirus Vaccine was high. Overall assessment level related to knowledge about the coronavirus among educated people was high. In the present study, the majority of knowledge levels among uneducated people towards general information about the Coronavirus and its vaccine was moderate. Concerning educational level, in this study the result of the comparison of mean scores knowledge towards the Coronavirus domains between educated and uneducated people reveals statistically significant differences between educated and uneducated people. Our study showed that there is no relationship between overall knowledge related to coronavirus among educated people and socio-demographic characteristics( Age, level of education). Also, our study showed no relationship between overall knowledge related to coronavirus among uneducated people and socio-demographic characteristics (Residency, Gender, Age, Marital status). However, there was a relationship between overall knowledge related to coronavirus among educated people and monthly income. At p-value 0.05. regarding gender, the study showed a significant association between gender, and knowledge level toward COVID-19. Our study showed a relationship between overall knowledge related coronavirus among uneducated people and monthly income. At a p-value 0.05, concerning the relationship between knowledge related to coronavirus among uneducated people and socio-demographic characteristics. Our study showed there is no relationship between overall knowledge related to coronavirus among uneducated people and socio-demographic characteristics ( Age, level of education). According finding conclude that associations were found between overall knowledge related coronavirus among uneducated people and gender at p-value 0.05. More ever based on the findings the study recommended preparing health education programs among the population to promote knowledge concerning coronavirus and its vaccine added to encouraging people to get vaccinated to reduce the epidemic, good and healthy nutrition that supports the immune system like beef, zinc, fruits rich in vitamin C, as well as exercising to keep people away from the epidemic, the necessity of maintaining respiratory hygiene (for example, should cover your nose and mouth with tissue or with your bent elbow when sneezing or coughing, then Throw away used tissues right away), avoid closed and poorly ventilated places unless necessary, and quarantine is necessary during contact with an infected person to reduce the spread of infection.