Gazi Ortaokulu (Artvin-Merkez) inşaat alanındaki temel kazısı şevlerinin duraylılık analizi
Slope stability analysis of the foundation excavations in the construction site of Gazi Secondary school (Artvin-Center)
  1. Tez No: 766890
  2. Yazar: MEHMET UMUTCAN AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBERK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma kapsamında Artvin İli Merkez İlçesinde bulunan Gazi Ortaokulu inşaat sahasındaki kazı şevlerinin duraylılığını sağlamak için tasarlanmış olan iksa sisteminin analizi yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sırasıyla arazi, laboratuvar ve analiz çalışmalarından oluşmaktadır. Bu amaçla yürütülen zemin ve temel etüdü çalışmaları kapsamında 5 adet araştırma sondajı açılmış, 2 profilde MASW çalışmaları yapılmış ve 3 kuyuda presiyometre ölçümleri gerçekleştirilmiştir. İksa projesi çalışmaları için 3 adet inklinometre sondaj kuyusu daha açılmıştır. Çalışma alanı ve çevresinde yaşlıdan gence doğru Jura-Kratese yaşlı volkano-tortul kayaçların ve Kuvaterner yaşlı yamaç molozlarının (eski heyelan malzemesi) yüzeyleme verdiği belirlenmiştir. Yamaç molozlarının üstünde 1,5-3,0 m. kalınlığında dolgu malzemesi seviyesi bulunmaktadır. Kazı işlemi dolgu malzemesi ve yamaç molozlarının içinde yapılacaktır. Kazı alanının duraylılığını sağlamak amacıyla Ø: 80 cm çaplı ankrajlı (Ø: 0.6″) fore kazıkların ve konsol fore kazıkların uygulanması planlanmıştır. Önerilen iksa sistemi Plaxis programı kullanılarak sonlu elemanlar yöntemine göre analiz edilmiş ve tasarlanan iksa sisteminin kazı duraylılığını sağlama yeterli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the analysis of the shoring system designed to ensure the stability of the excavation slopes at the Gazi Secondary School construction site in the Central District of Artvin was made. The studies consist of field, laboratory and analysis studies, respectively. For this purpose, within the scope of the foundation surveys, 5 boreholes were drilled, MASW studies were carried out in 2 profiles and pressiometer tests were performed in 3 boreholes. 3 inclinometer boreholes were drilled for the shoring project works. It has been determined that the Jurassic-Cretaceous aged volcano-sedimentary rocks and Quaternary aged slope debris (ancient landslide material) outcrop in and around the study area. There is a 1,5-3,0 m thick layer of filling material on the slope debris. Excavation will be carried out both in filling material and slope debris. In order to ensure the stability of the excavation area, it has been planned and designed to use Ø: 80 cm diameter anchored (Ø: 0.6″) bored piles and cantilever bored piles. Within the scope of the this study, the shoring system was analyzed according to the finite element method based Plaxis program and as a result of the analyzes, it was determined that the designed shoring system is sufficient to provide excavation stability.