Koronavirüs hastalarına bakım veren hemşirelerin tükenmişlik düzeyleri ve tıbbi hata eğilimlerinin belirlenmesi
Determination of burnout levels and medical errors tendencies of nurses that provided care for Coronavirus patients
  1. Tez No: 766911
  2. Yazar: BURCUGÜL KARŞIYAKALI GÜDÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ MUTLUAY YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırma, koronavirüs hastalarına bakım veren hemşirelerin tükenmişlik düzeylerinin ve tıbbi hata eğilimlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Nisan 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında Ankara ilinde bir üniversite hastanesinde pandemi kliniklerinde çalışan 235 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ve ''Hemşirelikte Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, paremetrik karşılaştırma testleri ve korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucundan elde edilen bulgular, Maslach Tükenmişlik Ölçeği toplam puanı 36.06±12.81 ve Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği toplam puanı 227.86±15.74 olup, hemşirelerin tükenmişlik ve tıbbi hata eğilim düzeyleri düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a descriptive study in order to determine the burnout levels and medical error tendencies of nurses who provided care for coronavirus patients. The sample of the study was carried out with 235 nurses working in the pandemic services of university hospital in Ankara between April 2021 and February 2022. Data were collected using the“Personal Data Form”,“Maslach Burnout Scale”and“Medical Error Tendency Scale in Nursing”. Data were analyzed by using descriptive statistical methods, parametric comparison tests, and correlation tests. The nurses' Burnout Scale score was 36.06±12.81 and the Medical Error Tendency Scale score was 227.86±15.74, and the burnout and medical error tendency levels of the nurses were low.