Hashimoto tiroiditinde D vitamini tedavisinin nötrofil-lenfosit oranı ve koroid kalınlığı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of vitamin D therapy on neutrophil-lymphocyte ratio and choroidal thickness in hashimoto thyroiditis
  1. Tez No: 766929
  2. Yazar: İREM EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA TASLAMACIOĞLU DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş : Hashimoto tiroiditi hem en yaygın otoimmün hastalık, hem de hipotiroidizmin en yaygın nedeni olarak kabul edilen tiroid bezinin kronik inflamatuar bir hastalığıdır. D vitamininin immünomodülatör etkileri olduğu bilinmektedir ve otoimmün hastalıklar üzerine etkileri birçok çalışmaya konu olmuştur. Nötrofil-lenfosit oranı, hemogram parametrelerinden elde edilebilen kolay ve ucuz bir inflamatuar belirteçtir. Koroid, fotoreseptörler de dahil olmak üzere dış retinanın beslenmesini sağlayan tabakadır. Aşırı koroidal incelme sıklıkla fotoreseptör hasarına ve görme bozukluğuna yol açmaktadır. İnflamasyon da dahil olmak üzere pek çok faktör koroid kalınlığına etki etmektedir. Çalışmamızda, Hashimoto tiroiditinde D vitamini tedavisinin, nötrofil-lenfosit oranı ve koroid kalınlığı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 18-65 yaş arası klinik, ultrasonografik ve laboratuvar parametreleri ile hashimoto tiroiditi tanısı konulan ve D vitamini eksikliği bulunan hastalar dahil edildi. Çalışmaya gebeler, kalp yetmezliği, malignite, ilerlemiş karaciğer veya böbrek hastalığı olanlar, hepatit B ve C enfeksiyonu olanlar, diabetes mellitus, romatolojik hastalığı olanlar, son altı ay içinde akut koroner sendrom geçirenler, kronik inflamasyonu olanlar dahil edilmedi. Yine, çalışmaya kornea ve retina durumunun incelenmesini engelleyecek bir oküler hastalık varlığı, daha önce lazer uygulaması veya herhangi bir oküler cerrahi uygulanmış olması; sigara veya alkol tüketimi öyküsü; hormon tedavisi veya sistemik vazoaktif ilaçlar dahil olmak üzere son 3 ay içinde herhangi bir ilaç kullanımı öyküsü olan hastalar dahil edilmedi. Her hastanın sağ gözünden alınan ölçümler çalışmaya dahil edildi. Hastaların hemogram parametreleri, rutin laboratuar tetkikleri, nötrofil/lenfosit oranı (NLR), tiroid otoantikorları ve koroid kalınlıkları kaydedildi. Hastalara 3 ay boyunca D vitamini tedavisi verildikten sonra bu tetkikler tekrarlandı. Hastaların başlangıç ve üçüncü ay değerleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza 46 Hashimoto tiroiditli hasta dahil edildi. 39'u kadın (%85) 7'si erkekti (%15). Kadınların yaş ortalaması 39 ± 11 yıl iken, erkeklerin yaş ortalaması 38 ± 10 yıl idi (p=0,85). Hastaların hashimoto tiroiditi tanı süreleri karşılaştırıldığında kadınlar ve erkekler arasında anlamlı fark saptanmadı (p:0,201). D vitamini tedavisi sonrasında hastaların nötrofil-lenfosit oranlarının anlamlı derecede azaldığı saptandı (p:0,027).
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Hashimoto's thyroiditis is a chronic inflammatory disease of the thyroid gland that is considered both the most common autoimmune disease and the most common cause of hypothyroidism. Vitamin D is known to have immunomodulatory effects and its effects on autoimmune diseases have been the subject of many studies. Neutrophil-lymphocyte ratio is an easy and inexpensive inflammatory marker that can be obtained from hemogram parameters. The choroid is the layer that supplies the outer retina, including the photoreceptor. Excessive choroidal thinning often leads to photoreceptor damage and visual impairment. Many factors, including inflammation, affect choroidal thickness. In our study, we aimed to investigate the effect of vitamin D treatment on neutrophil-lymphocyte ratio and choroidal thickness in Hashimoto's thyroiditis. Material and Method: Patients aged 18-65 years who were diagnosed with Hashimoto's thyroiditis with clinical, ultrasonographic and laboratory parameters and had vitamin D deficiency were included in our study. Pregnant women, patients with heart failure, malignancy, advanced liver or kidney disease, hepatitis B and C infection, diabetes mellitus, rheumatological disease, acute coronary syndrome in the last six months, and chronic inflammation were not included in the study. Pregnant women, patients with heart failure, malignancy, advanced liver or kidney disease, hepatitis B and C infection, diabetes mellitus, rheumatological disease, acute coronary syndrome in the last six months, and chronic inflammation were not included in the study. Again, the presence of an ocular disease that would prevent the examination of the cornea and retinal status, previous laser application or any ocular surgery; a history of smoking or alcohol consumption; Patients with a history of any drug use in the last 3 months, including hormone therapy or systemic vasoactive drugs, were excluded. Hemogram parameters, routine laboratory tests, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), thyroid autoantibodies and choroidal thickness of the patients were recorded. These examinations were repeated after the patients were given vitamin D treatment for 3 months. The initial and third month values of the patients were statistically compared. Results: Forty-six patients with Hashimoto's thyroiditis were included in our study. 39 patients (85%) were female and 7 (15%) were male. While the mean age of women was 39 ± 11 years, the mean age of men was 38 ± 10 years (p=0.85). When the diagnosis time of patients with Hashimoto's thyroiditis was compared, no significant difference was found between men and women (p:0.201). It was determined that the neutrophil-lymphocyte ratios of the patients decreased significantly after vitamin D treatment (p:0.027).