Terekenin korunması önlemleri
Estate protection measures
- Tez No: 766942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ölen kişinin hukuki statüsünün kanunda belirlenen haleflere geçeceği genel kuralı için, terekenin ölüm anından mirasçıların fiili hâkimiyetine ulaşılıncaya kadar korunması büyük önem taşımaktadır. Bu korumanın gerçek anlamda sağlanamaması, miras hukuku teorisinin yanıltıcı olmasını engellemektedir. Mirasçıların ve mirasçıların payı ne olursa olsun, kendilerine tanınan imkânlar ve mirasçının tasarruf özgürlüğü kanunla düzenlenirse, tüm bunların yönlendirildiği mirasın korunamayacağı bir ortamda pratik bir anlamı yoktur. Bu nedenle mirasın korunmasına yönelik tedbirler, Miras Hukukunun en önemli konularından birini oluşturmaktadır. Bu çalışmada Medeni Kanunumuzun 589-598. Maddeler arasında düzenlenen koruma tedbirleri bir bütün olarak incelenmiştir. Çalışma, uygulamaya ışık tutacağı düşünülmektedir. Miras hukuku teorisinin göz ardı edilmemesi ve uygun bir uygulamanın kurulması gerektiği fikri hakim olmuştur. Aynı anda çalışıma Miras Hukukunda teorik olarak da önemli olan çeşitli kurumları inceleme iddiasındadır. Ancak bu yapılırken uygulamanın ihtiyaçları göz önünde bulundurulmaya çalışılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tereke kavramı ve terekenin belirlenmesindeki amaç, ikinci bölümde genel olarak terekenin korunması önlemleri, üçüncü bölümde terekenin deftere kaydedilmesi ve mühürlenmesi, dördüncü bölümde terekenin mühürlenmesi ele alınmıştır. Son olarak beşinci bölümde terekenin resmen yönetilmesi incelenip sonuç kısmında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
For the general rule that the legal status of the deceased person will pass to the successors determined in the law, it is of great importance to protect the estate from the moment of death until the actual dominance of the heirs is reached. Failure to provide this protection in real terms prevents the theory of inheritance law from being misleading. Regardless of the share of heirs and heirs, if the opportunities afforded to them and the heir's freedom of disposal are regulated by law, there is no practical meaning in an environment where the inheritance to which all these are directed cannot be protected. For this reason, measures for the protection of heritage constitute one of the most important issues of Inheritance Law. In this study, 589-598 of our Civil Code. The protection measures arranged between the articles were examined as a whole. It is thought that the study will shed light on the application. The idea that the theory of inheritance law should not be ignored and that an appropriate practice should be established has prevailed. At the same time, the study claims to examine various institutions that are also theoretically important in Inheritance Law. However, while doing this, the needs of the application were tried to be taken into account. The study consists of five parts. In the first part, the concept of inheritance and the purpose of determining the estate, in the second part, the protection of the estate in general, the recording and sealing of the estate in the third part, the sealing of the estate in the fourth part are discussed. Finally, in the fifth chapter, the official management of the estate is examined and discussed in the conclusion part.