The effects of tone jammers on direct sequence spread spectrum systems
Tone jammerlarin direct sequence spread spectrum sistemlere etkileri
- Tez No: 767000
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Savunma Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, bir geniş specktrum haberleşme sistemi olan Direct Sequence Spread Spectrum (DSSS) sistemi tanıtılacak, modellenecek ve Toplanır Beyaz Gauss Gürültü (AWGN) ile farklı ton jammer etkileri altında performansı incelenecektir. Ton jammer frekansının haberleşme sistemi frekansına eşit olduğu durumlar ton jammer, farklı olduğu durumlar ise asenkron ton jammer olarak adlandırılacaktır. Özellikle AWGN'nin system performansına teorik etkileri literatürde mevcut olmakla beraber arta kalan diğer karıştırma dalga şekilleri için de teorik BER'ler sunulacaktır. Ton jammer etkisi altındaki nihai performanslar bilgisayar simülastonları yardımıyla karşılaştırılacaktır. Simülasyon sonuçlarındaki nihai parametre olan BER, Signal-to-Noise Ratio (SNR) ve Jamming-to-Signal Ratio'nun (JSR) fonksiyonu olarak sunulacaktır. Ton jammer frekansının haberleşme sistemi frekansından farklı olduğu durumlar ayrıntılı bir şekilde incelenecek ve frekans kaymalarının BER'e etkisi ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a well-known spread spectrum system, the Direct Sequence Spread Spectrum (DSSS) communication system, will be introduced, modeled, and its performance will be examined in the existence of Additive White Gaussian Noise (AWGN) and different tone jammers. If the tone jammer frequency is the same as the communication system's main frequency, the case will be mentioned as a tone jammer, and it will be noted as an asynchronous tone jammer if the tone jammer frequency is different from the communication system's main frequency. Some of the theoretical results are already available, particularly for the effects of AWGN, the other possible jamming waveforms for DSSS jamming will also be presented, and tone jammer performances will be compared using computer simulations in terms of given damage to the communication system, or Bit Error Rate (BER). The simulation results will be presented as a function of the Signal-to-Noise Ratio (SNR) and Jamming-to-Signal Ratio (JSR). As will be presented, different jamming waveforms affect the system with different BERs, and the effect of the frequency deviation for tone jamming from the communication system's main frequency will be investigated.