Sinyal karıştırıcıların LTE/LTE-A aşağı hat fiziksel kanalına etkileri
The effects of jammers on LTE/LTE-A downlink physical layer
- Tez No: 508036
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR ERTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mobil teknolojilerdeki hızlı gelişmeler, kullanıcıların her geçen gün daha fazla veri kullanmasını sağladı. Böylece daha geniş kapsama alanına, bant genişliğine, yüksek veri hızı ve kalitesi gibi gereksinimlere sahip mobil ağ standartları gelişti. Mobil ağ haberleşmesinin son sürümü olan LTE-A (Long Term Evolution-Advanced) bu standartları karşılamak üzere ortaya çıkarılmıştır. Ülkemizde 4.5G olarak da adlandırılan bu hizmet akıllı telefonlarımız aracılığıyla haberleşmenin yanı sıra doğal afetlerde, acil durum mesajı yayınlarında ve askeri amaçlı haberleşme sistemlerinde kullanılabilmektedir. Fakat pek çok kablosuz iletişimde olduğu gibi LTE (Long Term Evolution) sinyallerinin de karıştırılması ve engellenmesi mümkündür. Bu çalışmada sivil uygulamalar için tasarlanan bu standardın aşağı hat fiziksel kanalına, Baraj, Kısmi Bant, Tek Tonlu ve Çok Tonlu sinyal karıştırıcıların etkileri incelenerek, LTE ve LTE-A sisteminin sinyal karıştırıcılara karşı, Bit Hata Oranı (BER)-Sinyal Gürültü Oranı (SNR) enerji verimliği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Swift advances in mobile technology have lately made it possible for users to utilize more and more data. As a result, mobile network standards with requirements such as wider coverage and band width, high data rate and quality have developed. LTE-A (Long Term Evolution-Advanced) as the final version of mobile network communication has been introduced with a view to come up to the standards. This service named as“4.5G”in our country can be utilized in state-of-emergency message broadcasts and military communication systems as well as communications via smart phones. However, LTE signals can be intercepted or jammed, which is the case for all wireless communication systems as well. In this study, energy efficiency of LTE/LTE-A concerning Bit Error Rate (BER) and Signal-to-Noise Ratio (SNR) against signal jammers will be figured out by examining beforehand the signal jamming effects of this standard designed for civil practices on downlink channel, namely Barrage, Partial Band, Single Tone and Multitone Jammer.