Bir dizel motorda kullanılan su-biyodizel emülsiyon yakıtlarının performans ve emisyon karakteristikleri
Performance and emission characteristics of a diesel engine operated with water-biodiesel emulsion fuels
- Tez No: 767034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİ TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Emisyon normları her geçen gün daha da katılaşmakta ve araştırmacıları ilave tedbirler alarak çevreye salınan emisyonları daha alt seviyelere çekmeye zorlamaktadır. Bu amaçla araştırmacılar tarafından kullanılan birçok yöntem mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de su-yakıt emülsiyonlarıdır. Emülsiyon yakıt kullanımı özellikle azot oksit (NOx) ve partikül madde (PM) emisyonlarını eş zamanlı azaltmada oldukça etkin bir yöntemdir. Bu çalışmada, dizel, ayçiçek biyodizeli, saf su ve sürfaktan (Span 80 + Tween 80) kullanılarak emülsiyon yakıtlar hazırlanmıştır. Yakıtlar D (dizel), DS5 (93% dizel + 5% su + 2% sürfaktan), DS10 (88% dizel + 10% su + 2% sürfaktan), B (biyodizel), BS5 (93% biyodizel + 5% su + 2% sürfaktan), BS10 (88% biyodizel + 10% su + 2% sürfaktan) şeklindedir. Emülsiyon yakıtlar manyetik bir karıştırıcı yardımıyla oda sıcaklığında 1 saat boyunca 1500 (dev/dak) hızla karıştırılarak hazırlanmış ve yakıt özellikleri tespit edilmiştir. Son olarak da 4 zamanlı, 4 silindirli, turboşarjlı, su soğutmalı bir dizel motorunda motor performans ve emisyon testleri gerçekleştirilmiştir. Emülsiyon yakıtlar motor tork ve fren gücü değerleri ile karbon monoksit (CO) ve azot oksit (NOx) emisyonlarında azalmaya sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Emission norms have been getting stricter day by day and forcing researchers to reduce emissions released to the environment by taking additional precautions. There are many methods used by researchers for this purpose. Diesel-water emulsions are one of the methods. Emulsion fuel use is a very effective method, especially in reducing nitrogen oxide (NOx) and particulate matter (PM) emissions simultaneously. In this study, emulsion fuels were prepared with use of diesel, sunflower biodiesel, water and surfactant (Span 80 +Tween 80). Fuels were D (pure diesel), DS5 (93% diesel + 5% water + 2% surfactant), DS10 (88% diesel + 10% water + 2% surfactant), B (biodiesel), BS5 (93% biodiesel + 5% water + 2% surfactant), BS10 (88% biodiesel + 10% water + 2% surfactant). Emulsion fuels were formed by mixing at a speed of 1500 rpm for 1 hour at room temperature with the help of a mechanical stirrer and fuel properties were determined. Emulsion fuels caused a reduction in engine torque and braking power values, as well as carbon monoxide (CO) and nitrogen oxide (NOx) emissions.