Öngerilmeli Sürekli Kirişlerin Analiz ve Tasarımı
Analysis and design of prestressed concrete continuous beams
  1. Tez No: 767035
  2. Yazar: PRENSES PALANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, öngerilmeli I kesitli sürekli kirişlerin analiz ve tasarımı teorik ve deneysel olarak yapılmıştır. Öngerilmeli sürekli kirişlerin hesabı için kullanılan en yaygın iki yöntem Yük Dengeleme Yöntemi ile Elastik Analiz Yöntemi incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Kirişlerin eğilmeye göre davranışları incelenmiştir Çalışmada kirişler kesme donatısız olarak tasarlanmıştır. Kirişlerin iki adedi normal beton ile hazırlanmış, bir adedi ise normal beton ve çelik lif katkılı olarak hazırlanmıştır. Kirişlere sadece bir adet kablo uygulanmıştır. Kirişler 4.30 metre uzunluğunda, songermeli ve aderanslı olarak üretilmiştir. Deneylerde kirişler üzerindeki yük kademeli olarak arttırılmış ve kirişlerin taşıma gücü değerleri belirlenmiştir. Ayrıca kirişlerin açıklık ortasındaki yük deplasman değerleri belirlenmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the analysis and design of prestressed I-section continuous beams are done theoretically and experimentally. The two most common methods used in the calculation of prestressed continuous beams, the Load Balancing Method and the Elastic Analysis Method, are examined and compared. In the study, the beams were designed for bending and therefore no shear reinforcement was used. The beams are prepared with normal concrete and one of them is prepared by adding steel fiber additives. Only one cable is applied to the beams. Beams are produced as 4.30 meters long, post-tensioned, and bonded. In the experiments, the load on the beams was increased gradually and the bearing capacity values of the beams were determined. In addition, the load-displacement values of the beams in the middle of the span were determined and the results were interpreted.