Ceride-i Askeriyye'ye göre Asya'da Rusya ve İngiltere'nin faaliyetleri (29 Nisan- 1 Ağustos 1878)
According to the Ceride-i Askeriyye, the activities of Russia and England in Asia (29th April- 1st August 1878)
- Tez No: 767043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ceride-i Askeriyye gazetesi Osmanlı basın hayatında 16 Ocak 1864- 4 Kasım 1922 yılları arasında ara vermeden yayın yapan askeri gazetedir. Gazetede, Osmanlı Devleti'nin kara ve deniz kuvvetleri hakkında çok geniş bilgilere yer verilmiştir. Başlangıçta haftada bir defa cumartesi günü çıkan bu gazete, daha sonra haftada iki gün pazartesi ve perşembe günleri Mekteb-i Harbiye Matbaasında çıkarılmıştır. Yabancı orduların teknolojik gelişmelerinin yanında gazetede, sıklıkla yabancı haberlerin çevirilerine de yer verilmiştir. Bu çalışmanın ana kaynağı Ceride-i Askeriyye gazetesidir. Tez çalışması gazetenin 29 Nisan-1 Ağustos 1878 tarihleri arasında çıkan yayınlarında Rusya ve İngiltere devletlerinin Asya'daki askeri ve siyasi faaliyetlerini içeren bilgileri incelenmiştir. Rusya'nın knezlikten imparatorluğa geçişi ve Türkistan hanlıkları üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Ayrıca Hint coğrafyası hakkında bilgi verildikten sonra Avrupalı devletlerin Hindistan'ı keşfetmelerine kadar ki dönemlerde kurulmuş olan devletler kısaca belirtildikten sonra İngiltere yönetimindeki Hint ve İngiliz askeri teşkilatı hakkında bilgi verilmiştir. Bunların dışında Hindistan coğrafyasındaki İngiliz sömürgeciliğine dair bilgiler yer almaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Ceride-i Askeriyye, İngiltere, Rusya, Asya, Sömürge.
Özet (Çeviri)
Ceride-i Askeriyye gazette is a military newspaper published in Ottoman Empire continuously between January 16th 1864 and November 4th 1922. A wide range of information about the land and naval forces of the Ottoman Empire was given in this newspaper. While it was published weekly on Saturdays at first, the newspaper starting publishing twice a week on Mondays and Thursdays at the Mekteb-i Harbiye Printing House after a while. In addition to the technological developments of foreign armies, the newspaper also often included translations of foreign news. The primary source of this study is the Ceride-i Askeriyye gazette. This master thesis examines the publications of the newspaper between the dates of April 29th 1878 and August 1th 1878 for information on the military and political activities of the Russian and British states in Asia. The transformation process of Russia from a Duchy to an Empire and its influence on the Turkestan Khanates are discussed. The study also provides information about the geography of India, a glance at the states that were established before the European discovery of India, and information about the Indian and British military organization under the leadership of the Great Britain. In addition, information about British colonialism in India is included in the study. KEYWORDS: Ceride-i Askeriyye, Great Britain, Russia, Asia, Colonialism.