Closed form dyadic Green's functions for electric dipole over planar periodic structures printed on multilayered media
Çok katmanlı ortamlar üstüne basılı düzlemsel periyodik yapıların üzerindeki elektrik dipolün kapalı form diyadik Green fonksiyonları
  1. Tez No: 767051
  2. Yazar: SÜLEYMAN ADANIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Periyodik yapıların üzerine yerleştirilen aperiyodik kaynaklar elektromanyetik alanındaki araştırmacıların yıllardır büyük ilgisini çekmektedir. Bu tarz yapıların analizi, yapının sonsuz periyodikliğini hesaba katarken aynı zamanda doğrudan bir periyodik analize izin vermeyecek şekilde bir aperiyodik kaynağı ele almak zorunda olduğu için çok zorlu bir problemdir. Bu problemi ele alan tam dalga çözümleri analizin karmaşıklığını artıran sonsuz toplamlar ve çift integraller içermektedir. Homojenleştirmeye dayanan metodlar bu karmaşıklığı azaltsa da incelenebilecek yapıların çeşitliliği bakımından dezavantaj yaratmakta ve Green fonksiyonlarına ulaşmak için integral alma gerekliliğini tamamen ortadan kaldırmamaktadırlar. Bu tezin amacı, bu tarz yapıların kapalı form Green fonksiyonlarını elde etmeye yönelik yenilikçi bir tam dalga çözümü önererek, söz konusu problemlerin analizini verimli bir hale getirirken, incelenebilecek yapılar konusunda mevcut homojenleştirme yöntemlerine kıyasla daha fazla esneklik sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Aperiodic sources placed over periodic structures have attracted great interest from researchers of electromagnetics area. The analysis of such structures is a very challenging task since such an analysis must handle the infinite periodicity of the structure while also dealing with the aperiodic source over it which forbids a direct application of a periodic analysis to the problem. Full wave methods addressing these problems involve infinite summations and double integrations which make the analysis cumbersome. Homogenization based methods reduce the complexity of the analysis but at the expense of a loss of flexibility in handling different kinds of structures while the resulting Green's functions still need integrations as opposed to being in closed-form. The aim of this thesis is to propose a novel full-wave approach in obtaining closed-form expressions for the Green's functions of such structures which makes the analysis of these problems efficient while offering more flexibility compared to existing homogenization methods in the literature.