Hybrid global maximum power point tracking system for solar panels
Solar paneller için hibrid global maksimum güç noktası takip sistemi
- Tez No: 767050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
PV panelden, güç-gerilim (P-V) karakteristiğinin doğrusal olmaması nedeniyle, Maksimum Güç Noktası (MGN) olarak adlandırılan, tek bir çalışma noktasında maksimum güç elde edilebilir. Çevresel koşullar ve yük durumuna göre yeri değişen bu noktanın Maksimum Güç Noktası Takip (MGNT) sistemi olarak adlandırılan bir sistem tarafından sürekli olarak belirlenmesi gerekmektedir. PV panelin bazı bölümlerinin kir, bulut, ağaç gibi engelleyiciler nedeniyle farklı ışınım alması durumu kısmi gölgelenme olarak adlandırılır. Kısmi gölgelenmenin olmadığı durumda P-V eğrisinde sadece bir maksimum güç noktası bulunurken kısmi gölgelenme durumunda birden fazla lokal maksimum güç noktası meydana gelmektedir. Bu noktalar arasından en yüksek değerli olan (global maksimum güç noktası GMGN) tespit edilerek PV panelin bu noktada çalıştırılması klasik MGNT sistemlerinin çözemediği bir problemdir. Bu nedenle kısmi gölgelenme durumunda, global maksimum güç noktasını bulabilen GMGN takip sistemlerinin kullanılması gereklidir. Bu tez çalışmasında bypass diyotlarından geçen akımlar kullanılarak GMGN'nin yerini tahmin eden ve daha sonra sadece bu yer etrafında Parçacık Sürü Optimizasyonu (PSO) algoritması kullanarak arama yapan bypass diyot tabanlı yeni bir hibrit MGNT sistemi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the nonlinearity of the power-voltage (P-V) characteristic, maximum power can be obtained from the PV panel at a single operating point called the Maximum Power Point (MPP). This point, which varies depending on environmental and load conditions, must be determined continuously by a system known as the Maximum Power Point Tracking (MPPT) system. The situation where some parts of the PV panel receive different radiation due to obstructions such as dirt, clouds and trees is called partial shading. In the absence of partial shading, the P-V curve has only one maximum power point, while in the case of partial shading, multiple local maximum power points occur. Determining the highest value (global maximum power point GMPP) among these points and operating the PV panel at this point is a problem that classical MPPT systems cannot solve. As a result, in the case of partial shading, it is necessary to employ GMPP tracking systems capable of locating the GMPP. In this thesis study, a new bypass diode-based hybrid MPPT system is designed, which uses currents passing through the bypass diodes to estimate the location of the GMPP and then searches only around this location using the Particle Swarm Optimisation (PSO) algorithm.