Fabrication and characterization of undoped and doped PNN-PZT ceramics and composites
Katkısız ve katkılı PNN-PZT seramiklerin ve kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 767080
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU MENŞUR ALKOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada üstün piezoelektrik özelliklere sahip olan 0.5Pb(Ni1/3Nb2/3)O3-0.35PbTiO3-0.15PbZrO3 bileşimindeki kurşun nikel niyobat–kurşun zirkonat titanat (PNN-PZT) kompozisyonunun sualtı uygulamalarında kullanılabilirliği incelenmiştir. Molce %0.5, %1.0, %1.5 oranlarında mangan (Mn), demir (Fe), neodimiyum (Nd) katkılı ve katkısız PNN-PZT tozları kolumbit öncül metodu ile üretilmiştir. Üretilen seramikler 1200℃ 'de 4 saat süre ile sinterlenmiştir. Katkılı ve katkısız seramiklere elektriksel ve yapısal analizler yapılmıştır. Katkısız PNN-PZT tozlarından alginate jelleşmesi yöntemi ile fiberler üretilmiştir. Bu fiberler kullanılarak 1-3 bağlantılı piezokompozitler üretilmiştir. Ayrıca ticari PZT-5A ve PZT-5H seramikleri de üretilmiş ve sualtı akustik performansları katkısız PNN-PZT piezokompozit ile kıyaslanmıştır. Mn, Fe ve %0.5 Nd katkılı seramiklerde saf perovskite fazı elde edilmiştir. %1.0 ve %1.5 Nd katkılı seramiklerde ise ikincil faz gözlemlenmiştir. Mn ve Fe katkılı seramikler elektriksel olarak sert karakter gösterirken, Nd katkılı seramikler ise elektriksel olarak yumşak karakter sergilemiştir. 1-3 PNN-PZT piezokompozit, yüksek piezoelektrik özellikleri, serbest alan voltaj hassasiyeti (FFVS)-voltaj iletim cevabı (TVR) değerleri, esnekliği ve yüksek band genişliğinden dolayı sualtı akustik uygulamalar için ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of lead nickel niobate–lead zirconate titanate (PNN-PZT) composition in 0.5Pb(Ni1/3Nb2/3)O3-0.35PbTiO3-0.15PbZrO3 composition, which has superior piezoelectric properties, in applications such as passive underwater listening was investigated. Undoped and 0.5, 1.0, 1.5 mol % manganese (Mn), iron (Fe), neodymium (Nd)-doped ceramics were produced by the columbite precursor method. The produced ceramics were sintered at 1200℃ for 4 hours. Electrical and structural analyzes were performed for doped and undoped ceramics. Fibers were produced from undoped PNN-PZT powders by alginate gelation method. Piezocomposites with 1-3 connectivity were produced from these fibers. Commercially available PZT-5A and PZT-5H ceramics were also produced for comparison of underwater acoustic performance with the undoped PNN-PZT piezocomposite. Pure perovskite phase was obtained for Mn, Fe and 0.5% Nd-doped ceramics. There was not observed any secondary phase for 1.0% and 1.5% Nd-doped ceramics. Mn and Fe-doped ceramics exhibited electrically hard character whereas Nd-doped ceramics exhibited soft character. Due to the higher piezoelectric properties, free field voltage sensitivity (FFVS)- transmission voltage response (TVR) values, flexibility, and larger bandwidth of 1-3 PNN-PZT piezocomposite, it can be promising for underwater acoustic applications.