Ardyanmalı turbofan motorların performans parametrelerinin parametrik çevrim analizi ile incelenmesi
Investigation of the performance parameters of turbofan engines with an afterburner by parametric cycle analysis
  1. Tez No: 767091
  2. Yazar: AYŞE NUR DİŞLİTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ALBAYRAK ÇEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde sivil ve askeri alanda kullanılan hava araçlarının çoğunluğunda gaz türbinli motorlar kullanılmaktadır. Havacılık sektörünün gelişmesi ve kullanım alanlarının artmasıyla birlikte hava aracı tasarım ve imalat sanayisine olan ihtiyaç artmıştır. Kullanılan motorun yakıt tüketimi ve oluşturduğu itki kuvveti motor seçimi için en önemli kriterlerdendir. Bu sebeple motorun verimini doğru bir şekilde tespit etmek için çeşitli performans analizleri yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, savaş uçaklarında yaygın olarak kullanılan ayrık akışlı ve ardyanmalı bir turbofan motorun parametrik çevrim analizi yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı, motor performans değerleri, tasarım parametreleri ve uçuş ortam değerleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Analizler için açık kaynak kodlu PYTHON programlama dili kullanılarak bir yazılım geliştirilmiştir. Hazırlanan yazılım ile Mach sayısı, kompresör basınç oranı, bypass oranı, fan sıkıştırma oranı ve yoğunluk değerlerinin özgül itki, özgül yakıt tüketimi ve motor verimi (İtki verimi, Termal verim ve Toplam verim) üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The majority of aircraft used in the civilian and military fields today consist of gas turbine engines. With the development of the aviation industry and the increase in its usage areas, the need for the aircraft design and manufacturing industry has increased. The fuel consumption of the engine used and the thrust generated are among the most important criteria for engine selection. For this reason, various performance analyzes are performed to accurately determine the efficiency of the engine. In this thesis, parametric cycle analysis of a turbofan engine with an afterburner and separate exhaust streams, which is widely used in combat aircraft, has been made. The main purpose of the study is to determine the relationship between engine performance values, design parameters and flight ambient values. For the analysis, a software was developed using the open source PYTHON programming language. With the prepared software, the effects of Mach number, compressor pressure ratio, bypass ratio, fan compression ratio and density values on specific thrust, specific fuel consumption and engine efficiency (thrust efficiency, thermal efficiency and total efficiency) were examined comparatively.