Kamu ekonomisi rasyoneli açısından asimetrik bilgi ve sağlık sektörü: Kütahya ili örneği
Asymmetric information and health sector in terms of public economy rationale: The case of Kütahya province
  1. Tez No: 767092
  2. Yazar: SENA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA HIZARCI BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Asimetrik bilgi kavramı Arrow (1963) tarafından piyasa başarısızlıklarının incelenmesiyle birlikte başlamıştır. Asimetrik bilginin yaşandığı piyasalarda taraflar eşit ve aynı düzeyde bilgiye sahip değildirler. Bu yüzden daha fazla ve iyi bilgiye sahip olan taraf üstün iken daha az ve kötü bilgiye sahip olan taraf açısından asimetrik bilgi oluşabilmektedir. Asimetrik bilginin en yoğun yaşandığı piyasalardan biri sağlık sektörüdür. Sağlık sektöründe hizmet talep eden ve hizmet arz eden bireyler arasındaki ilişkinin en temel prensibi bilgidir. Sağlık sektöründe asimetrik bilginin var olması bilgi ihtiyacı eksiklikleri, belirsizlik algısının artması, memnuniyet duygusunun azalması, güvensizliklerin artması ve ekonomik kayıpların artmasına yol açabilmektedir. Bu çalışmada Kütahya ili için sağlık sektöründe asimetrik bilgiyi etkileyen/belirleyen beş adet faktör tespit edilmiş ve Kütahya'da ikamet eden 2021 ile 2022 yıllarında en az bir defa hastaneye gitmiş 400 birey ile anket yapılmıştır. Çalışma sonucunda memnuniyet düzeyinin cinsiyete göre farklılık gösterdiği, memnuniyet ve bilgi ihtiyacının medeni duruma göre değişkenlik gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır. ANOVA (varyans analizi) sonuçlarına göre bilgi ihtiyacı ile yaş, gelir düzeyi, meslek grupları, eğitim düzeyi arasında anlamlı bir ilişki; memnuniyet ile gelir düzeyi ve tercih edilen hastane türü arasında anlamlı bir ilişki ve güven ile gelir düzeyi arasında anlamlı bir ilişkinin varlığına dair bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of asymmetric information started with the study of market failures by Arrow (1963). In markets where asymmetric information is experienced, the parties do not have equal and same level of information. Therefore, while the party with more and good information is superior, asymmetric information may occur for the party with less and bad information. One of the markets where asymmetric information is most intense is the health sector. The most basic principle of the relationship between individuals who demand and provide services in the health sector is information. The existence of asymmetric information in the health sector can lead to lack of information needs, increase in the perception of uncertainty, decrease in the sense of satisfaction, increase in insecurity and increase in economic losses. In this study, five factors that affect/determine asymmetric information in the health sector for Kütahya province were determined and a questionnaire was conducted with 400 individuals residing in Kütahya who went to the hospital at least once between 2021 and 2022. As a result of the study, it was found that the level of satisfaction differs according to gender, and the need for satisfaction and information varies according to marital status. According to the ANOVA (analysis of variance) results, there is a significant relationship between the need for information and age, income level, occupational groups, and education level; There was a significant relationship between satisfaction and income level and the preferred hospital type, and there was a significant relationship between trust and income level.