Technical-economic-environmental feasibility analysis of biogas production from food wastes in Turkey based on different consumption scenarios
Türkiye'deki gıda atıklarından biyogaz üretiminin farklı tüketim senaryolarına göre teknikekonomik-çevresel fizibilite analizi
- Tez No: 767110
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin 2010-2030 yılları arasındaki arpa, buğday, mısır ve patates tüketim, tüketim atıkları ve bu atıklardan üretilebilecek biyogaz (metan) miktarları ve ekonomik değerleri yenilikçi yarı-ampirik modeller ve farklı senaryolar kullanılarak hesaplanmıştır. Dört farklı tarımsal ürün içinden buğday atık miktarının en fazla olduğu ve bu trendin 2030 yılına kadar süreceği tespit edilmiştir. 2030 yılında Türkiye'nin buğday atıklarından 156,295,300 TL değerinde 19,355,016 m3 metan üretilebileceği hesaplanmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar etkili geri kazanım ve işleme teknikleri ile Türkiye'nin tarımsal atıklarından önemli bir miktarda biyogaz üretilebileceğini göstermiştir. Sonuç olarak bu çalışmada elde edilen modeller akademisyenler ve araştırmacılar tarafından tarımsal atıklardan yerel ve ülkesel seviyede biyogaz üretim potansiyellerinin hesaplanmasında kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey's barley, wheat, maize and potato for consumption, consumption losses, associated biogas (methane) generation potentials from portions of these consumption losses between 2010 and 2030 and their economic worth are estimated using novel semi-empirical models and different scenarios. Out of the four agricultural wastes wheat consumption losses is the highest in Turkey and this trend will continue till 2030. It is estimated that in 2030 19,355,016 m3 of methane worth 156,295,300 TL could be produced from Turkey's wheat consumption losses. The results obtained in this study clearly showed that there is a great potential for biogas generation from Turkey's agricultural wastes conditional that efficient collection and bioprocessing methods are established. Consequently, the forecasting models generated in this study could be used by academics and researchers around the globe to assess local and national biogas production potentials from agricultural wastes.