Türkiye'de bankacılık sektörü kârlılık analizi: Mevduat bankaları örneği (2010-2020)
Profitability analysis of the banking sector in Turkey: The case of deposit banks (2010-2020)
- Tez No: 767111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi ve Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ekonomi içinde oldukça önemli bir yere sahip olan bankalar, finansal piyasalarda fon fazlası olanlarla fona ihtiyaç duyan kişi ve kurumları bir araya getirmede adeta bir köprü görevi görürler. Bu denli önem derecesi yüksek kurumlar bir ticari işletme olarak nitelendirildiklerinden bu kurumların en büyük hedefleri kârlarını en yüksek seviyeye çıkarmak olacaktır. Bu çerçevede bu tezde Türk bankacılık sektöründe faaliyette bulunan 27 mevduat bankasının 2010-2020 dönemi için verileri panel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. İlk olarak mevcut verilerin birim kök içerip içermediği incelenmiştir. Bunun için seriler arasında yatay kesit bağımlılığı olup olmadığı kontrol edilmiş ve elde edilen bulgular sonucunda uygun panel birim kök testleri uygulanmıştır. İkinci olarak bir model kurularak uygun model tercihi yapılmış, sonrasında seçilen model üzerinden temel varsayımların tespiti yapılmıştır. Son olarak yapılan analiz genel olarak değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Banks which have a very important place in the economy, act as a bridge in bringing together individuals and institutions in need of funds with those who have suplus funds in financial markets. Since institutions with such a high degree of importance are characterized as a commercial enterprise, the biggest goal of these institutions will be to maximize their profits. In the context, in this thesis, the data of 27 deposit banks operating in the Turkish banking sector for the period of 2010-2020 were examined by panel data analysis method. First of all, it was examined whether the existing data contains a unit root. For this, it was checked whether there was a cross-section dependence between the series and as a result of the findings obtained, appropriate panel unit root tests were applied. Secondly, a suitable model was chosen by establishing a model, and then the basic assumptions were determined on the selected model. Finally, the analysis was evaluated in general and suggestions were made.