COVID-19 geçirmiş kadın doktorlarda uzamış COVID semptomlarının tükenmişlik ve depresyon üzerine etkisi
The effect of LONG COVID symptoms on burnout and depression in female physicians with a having COVID-19
- Tez No: 767150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ) yapılan tanımlamaya göre 'Uzamış COVID, COVID-19 tanısı doğrulanmış kişilerde, semptomlarla birlikte COVID-19'un başlangıcından 3 ay sonra ve en az 2 ay süren, alternatif başka tanılarla açıklanamayan semptomlar bütünüdür'. Çalışmamızın amacı COVID-19 tanısı alan kadın doktorlarda uzamış COVID semptomlarını ve bu semptomların tükenmişlik ve depresyon düzeyleri ile olan ilişkisini incelemek ve uzamış COVID'in etkilerini azaltmaya yönelik stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Gereç Ve Yöntem: Bu çalışma Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) 'e üye olup COVID-19 tanısı alan ve çalışmaya katılmayı kabul eden kadın doktorlara araştırmacılar tarafından literatürden yararlanarak oluşturulan, sosyodemografik bilgiler ile COVID-19 geçirme öyküsü, COVID-19 sonrası organ ve sistemlerde meydana gelen değişiklikleri sorgulayacak soruları içeren Kişisel Bilgi Veri Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ), Koronavirüs Anksiyete Ölçeği Kısa Formu (KAÖ), Birinci Basamak İçin Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ-BB) uygulanmıştır. Kullanılan ölçeklerin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmıştır. Araştırmanın evrenini çalışmaya katılmaya gönüllü, anket ve ölçekleri eksiksiz bir şekilde dolduran, KAHEV Grubu üyesi olan kadın hekimler oluşturmaktadır. KAHEV'in internette 23.000 civarında üyesi bulunmaktadır. Çeşitli çalışmalara göre hekimler arasında COVID-19 geçirme prevalansı pandeminin evresi ve branşa göre farklı olmakla birlikte %2,7 ile %14,6 arasında değişmektedir. Literatürdeki çalışmaların verilerine göre hekimler arasında COVID-19 geçirme sıklığı ortalama %8 olarak hesaplandığında çalışma evreninden basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile örneklem genişliği hesaplamasına göre: örneklem sayısı %95 güven düzeyi ve %5 güven aralığı içinde 318 olarak saptanmıştır (hesaplamada sample size calculator kullanılmıştır). İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: According to the definition made by the World Health Organization,“long-COVID is the set of symptoms that cannot be explained by other alternative diagnoses in persons with confirmed COVID-19 diagnosis, lasting at least 3 months and at least 2 months after the onset of COVID-19”. The aim of our study is todetermine long-COVID symptoms and their relationship with burnout and depression levels in female doctors diagnosed with COVID-19, and to contribute to the development of strategies to reduce the effects of Long-COVID. Materials and Methods: This study was conducted on female physicians who were members of the Women Physicians Education Support Foundation (KAHEV) and diagnosed with COVID-19 and accepted to participate in the study. The participants were asked to fill in a personal information data form, Maslach Burnout Scale, Coronavirus Anxiety Scale (Short form) and Beck Depression Inventory for Primary Care. Validation had been demonstrated for Turkish versions of the scales used in the study. The universe of the research consisted of female physicians who were members of the KAHEV Group, who volunteer to participate in the study and completed the questionnaires and scales. KAHEV has around 23,000 members on the Internet. According to various studies, the prevalence of COVID-19 among physicians varies between 2,7% and 14,6%, although it differs according to the stage of the pandemic and the specialty of the physician. According to the data of the studies in the literature the average frequency of COVID-19 infection among physicians was calculated as 8%,: using the simple random sampling method the sample size was found to be 318 within the 95% confidence level and the 5% confidence interval (sample size calculator was used in the calculation). IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.