Hekimlerin sağlıklı beslenme davranışları ve gıda takviyesi kullanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of physicians' HEALTHY eating behaviors and use of food supplements
- Tez No: 767149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
AMAÇ: Kronik hastalıkları önleyebilmek ve sağlığın geliştirilmesi için beslenme hakkında bilgi sahibi olunması önem arz etmektedir. Yaşam kalitesinin artırılması ve sağlığın iyileştirilmesi sağlıklı beslenme ile mümkündür. Gıda takviyeleri de beslenmeye katkı sağlaması açısından ve son yıllarda artan popülaritesiyle incelenmeye değer bir konudur. Hekimlerin toplumdaki yeri göz önünde bulundurulduğunda beslenme davranışları ve gıda takviyesi kullanım durumları incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada hekimlerin beslenme ve gıda takviyesi konularında davranışlarını ortaya koyarak hekim ve toplum sağlığına katkı sunulması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı, prospektif ve kesitsel tipte olan çalışmada SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevde olan 615 hekim evren kabul edildiğinde, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile araştırmayı kabul eden 240 hekime, sosyodemografik verilerin bulunduğu bilgi formu, Tekkurşun Demir ve Cicioğlu tarafından 2019 yılında geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılan Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) ve gıda takviyesi hakkında literatür tarayarak oluşturulan anket soruları online olarak uygulanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In order to prevent chronic diseases and to improve health, it is necessary to have knowledge about nutrition. Increasing the quality of life and improving health is possible with healthy nutrition. Food supplements are also a subject worth examining in terms of their contribution to nutrition and with its increasing popularity in recent years.Considering the place of physicians in the society, it is necessary to examine their nutritional behaviors and use of food supplements. In this study, we aimed to contribute to physician and community health by revealing the behaviors of physicians on nutrition and food supplementation. MATERIAL AND METHOD: In the descriptive, prospective and cross-sectional study, when 615 physicians working at SBU Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital were accepted as the population, the information form containing the sociodemographic data was given to 240 physicians who accepted the study with simple random sampling method, and it was validated by Tekkurşun Demir and Cicioğlu in 2019. The questionnaire questions created by scanning the literature about the Attitudes towards Healthy Eating Scale (SBIÖ) and food supplements were applied online. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.