Psöriazis ve psöriatik artrit hastalarında laboratuvar ve klinik parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of laboratory and clinical parameters in patients with psoriasis and psoriatic arthritis
  1. Tez No: 767164
  2. Yazar: EVREN ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURÇE ÇİLESİZOĞLU YAVUZ, DOÇ. DR. FAZIL KULAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Psöriazis; keratinositlerin aşırı proliferasyonu sonucu deri, saçlı deri ve tırnak tutulumu otoimmün dermatolojik bir hastalıktır (1). Psöriatik artrit (PsA) ise aksiyel ya da periferik kas iskelet sistemini etkileyen spondiloartropati (SpA) grubunun üyesi olan kronik inflamatuar bir hastalıktır (2). Psöriazis ve PsA farklı iki hastalık olmasına rağmen benzer inflamatuar mekanizmalar ve ortak risk faktörleri içermektedir. Hastalık aktivasyonunu değerlendirmek için çeşitli klinik ve laboratuvar parametreleri vardır. Psöriazis hastalarında PsA'ya dönüşüm için“saçlı deri tutulumu ve tırnak tutulumu”gibi risk faktörleri olduğu bazı çalışmalarda gösterilmiştir (4). Ancak hastalık geçişi için hala bilinen net bir risk faktörü yoktur. Çalışmamız prospektif analitik tipte planlanmıştır. 46 psöriazis ve 45 psöriatik artrit hastası araştırmaya dahil edilmiştir. Sabah tutukluğu, tırnak bulgusu, hastalık aktivaston anket skorları, hemogram, lipid paneli, akut faz reaktanları, ürik asit, kompleman 3 ve 4 değerlerine bakıldı. Görüntüleme yöntemi olarak ultrasonografiden (USG) yararlanıldı. PsA hastalarında USG bulgusu, LEI skoru, ESR, CRP düzeyleri daha fazlayken, PASI skorları psöriazis hastalarında daha yüksek gözlendi (sırasıyla p=0.016, p=
Özet (Çeviri)
Psoriasis; is an autoimmune dermatological disease characterized by skin, scalp and nail involvement as a result of excessive proliferation of keratinocytes. Psoriatic arthritis (PsA) is a member of the spondyloarthropathy (SpA) group of disease and affects the axial or peripheral musculoskeletal system. Although psoriasis and PsA are two different diseases, they contain similar inflammatory mechanisms and common risk factors. Disease activation was evaluated with clinical and laboratory parameters. Studies have shown that there are risk factors such as“scalp and nail involvement”for the transition to PsA in psoriasis patients (4). However, the factors involved in disease transmission have not yet been clarified. Our study was planned as a prospective analytical type. 46 psoriasis and 45 psoriatic arthritis patients were included in the study. Morning stiffness, nail involvement, disease activation questionnaire scores, complete blood count parameters, lipid panel, acute phase reactants, uric acid, complement 3 and 4 values were measured. Ultrasonography (USG) was used to evaluate the enthesis sites.. While USG findings, LEI score, ESR, and CRP levels were higher in PsA patients, PASI scores were higher in psoriasis patients (p=0.016, p=