Gebe kadınlarda aleksitimi ve depresyon arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining he relationship between alexithymia and depression in pregnant woman
- Tez No: 767163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER GÜLEN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışma; Gebelerde aleksitimi ile depresyon arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla ilişki arayıcı, analitik desende yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'nin Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan birüniversite hastanesinin kadın doğum polikliniğine başvuran gebekadınlar oluşturmuştur. Örnekleme Gpower analizi yapılarak belirlenen 242 gebe dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Beck Depresyon Envanteri”ve“Toronto Aleksitimi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde Pearson ki-kare testi, Fisher testi Shapiro-Wilk testi Spearman Korelasyon ve çoklu lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizsonucunda gebelerin %23,1'inde depresyon olduğu vedepresyon envanteri puan ortalamalarının 11,41±8.48 olduğu, %35,5'inde aleksitimi olduğu ve aleksitimi ölçeği toplam puan ortalamalarının 46,45±8,65 olduğu saptanmıştır. Aleksitimi ölçeği alt boyutlarından“duygularını tanıma zorluğu”puan ortalamalarının14.98±4,83,“duygularını ifade etme zorluğu”puan ortalamalarının 11.62±3,13,“dışa-vuruk düşünce”puan ortalamalarının ise 19.85±4,35 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Study; It was conducted in a descriptive design to determine the relationship between alexithymia and depression in pregnant woman. The population of the study consisted of women who applied to the obstetrics and gynecology clinic of a university hospital located in the Western Black Sea Region of Turkey. The sampling included 242 pregnant women identified by the G Power analysis. The data of the research are“Personal Information Form”,“Beck Depression Inventory”and the“Toronto Alexithymia Scale”. Pearson chi-square test, Fisher test, Shapiro-Wilk test, Spearman Correlation and multiple logistic regression analysis were used in the analysis of the data. As a result of the analysis, it was determined that 23.1% of the pregnant women had depression and the depression inventory mean score was 11.41±8.48, 35.5% had alexithymia and the total mean score of the alexithymia scale was 46.45±8.65. It was found that the mean score of“Difficulty Identifying Feelings”, which is one of the sub-dimensions of the alexithymia scale, is 14.98±4.83, the mean score of“Difficulty Describing Feelings”is 11.62±3.13, and the mean score of“Externally-Oriented Thinking”is 19.85±4.35.