Ekstruzyon yöntemiyle çok tabakalı levha üretimi
The Production of multi layer material by extrusion method
  1. Tez No: 76726
  2. Yazar: YASEMİN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİP YENİVOA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
I I ÖZET YÜKSEK LtSANS TEZİ EKSTRUZYON YÖNTEMİYLE ÇOK TABAKALI LEVHA ÜRETİMİ Yasemin GÜNDOĞDU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dab Danışman: Doç. Dr. Hasip YENÎOVA 1998, Sayfa : 112 Jüri: Prof. Dr. Duygu KISAKÜREK Prof.Dr. AliBİLGESU Doç. Dr. Hasip YENİOVA Koekstruzyon ile üretilen çok tabakalı levhalar endüstride ekonomik öneme sahiptir. Çok tabakalı levhaların mekanik ve ısıl özelliklerinin iyi olması ve su absorplama özelliğinin düşük olması istenir. Çok tabakalı levhaların üretimi için birkaç teknik mevcut olup bunlar patentli ve lisans altındadır. Bu çalışmada; üst, orta ve alt tabakadan oluşan üç tabakalı plastik levha koekstruzyon prosesi ile üretilmiştir. Çok tabakalı levhanın üretiminde, her tabaka için ayrı ekstruder kullanılmıştır Ekstruderlerden gelen- malzeme, çok katlı başlık kullanılarak başlık çıkışından-hemen önce-birleştirilmiştir Üst tabaka için akrilik ve polietilen tipi plastikler kullanılabilir.. Orta tabaka ( çekirdek tabaka ) plastik malzeme, dolgu ve katkı maddelerinden oluşur. Bu çalışmada alt tabaka için PVC kullanılmıştır. Çok tabak ah levhanın kalitesini arttırmak için orta tabaka formülasyonundadeğişiklikler yapılabilir. Orta tabaka formûlasyonu girdilerin ekstruderde proses edilebilme özelliğini de etkilemektedir. Çok tabakalı levhanın özellikleri Özerine, orta tabaka bileşiminin ve ekstruder tipinin etkileri tayin edilmiştir. Bunlara ilave olarak; farklı yüzey alanlarına sahip olan dört farklı kinci levha test edilmiştir. Orta tabaka formülasyonlarında, dolgu oranı 70-8 5phr (per hundred resin) arasında değiştirilmiş ve farklı polimerizasyon derecesine sahip polivinilklorür kullanılmıştır. Ayrıca farklı yoğunluğa sahip katkı maddelerinin etkileri incelenmiştir. Bu çalışmalar sonucunda, formulasyonun proses edilebilmesi için kısa vida adımına sahip ekstruder ve beş+daire tipli kırıcı levha tercih edilmiştir. Formülasyon ise, düşük polimerizasyon dereceli PVC, yüksek dolgu maddesi oram ve orta ve düşük yoğunluklu katkı maddeleri karışımını içermektedir. Sonuç olarak; istenen özelliklere sahip ticari bir ürün geliştirilmiştir. Geliştirilen ürünün özellikleri; jelleşme değeri 11-15 bar, yoğunluk 1.69 g/cm3, Vicat yumuşama sıcaklığı 85.4°C, sertiği 80 Shore D, kül değeri % 34, çekme dayanımı 40.9 N/mm2, kırılma yükü 72.4 N/mm 2, eğilme modülü 2566 N/mm2' dir. ANAHTAR KELİMELER: Koekstrude çok tabakalı levha, koekstruzyon prosesi, pohvirıilklorür (PVC ), jelleşme, ekstruder, dolgu maddesi, katkı maddeleri.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MSc. Thesis THE PRODUCTION OF MULTI LAYER MATERIAL BY EXTRUSION METHOD Yasemin GÜNDO?DU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering - Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Hasip YENİOVA 1998, Pages: 112 Jury: Prof. Dr. Duygu KISAKÜREK Prof. Dr. Ali BÎLGESU Assoc. Prof. Dr. Hasip YENİOVA Coextnided multilayer sheet (CEMS) have an economic importance in industry. Good mechanical and thermal properties and low water absorption values are desired for multilayer plastic sheets. Just a few techniques are present to manufacture CEMS that patented and available under licence. In this study, three layer plastic sheets which consist of upper layer, middle layer, and lower layer produced by cocxtrusion process. Separate extruders were used for each layer. The combination of the layers done in the die, just before the die exit. Acrylics and polyethylene type plastics can be used for upper layer. Middle layer (core layer) contains a plastic material, filler and additives. In this study Polyvinyl chloride ( PVC ) was used for the lower layer. Modifications can be done in the middle layertv formulations in order to increase the quality of the CEMS. Middle layer formulations are also effect the processing ability of the feeds. The effects of the extruder type and composition of the middle layer on the properties of the multilayer sheets were determined. In addition to these four different breaker-plates which have different surface areas were tested. In the middle layer formulations the filler ratio were changed between 70-85 per hundred resins and different type of polyvinylcWoride have different polymerisation degrees were used. And affect of the density of the additives were examined. At the end of these studies; the extruder which has short lead and five + circle breaker plate type were preferred for processing of formulation. The formulation contains low degree of PVC, high filler ratio and mixture of low and middle density additives. Finally a new commercial product have desired properties was developed. The product properties are; gelification value 11-15 bar, density 1.69 g/cm3,Vicat softening temperature 85.4 ° C, hardness 80 Shore D, ash value % 34, tensile strength 40.9 N/mm2, breaking load; 72.4 N/mm 2, Young modulus; 2566 N/mm2. KEY WORDS: Coextruded multilayer sheet (CEMS), coextrusion process, polyvinylchloride (PVC), gelification, extruder, filler, additives.