Analysis of the localization of DEK isoform 2
- Tez No: 767404
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN KANDİLCİ, PROF. DR. UYGAR HALİS TAZEBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
DEK, gen regülasyonu, mRNA uçbirleştirmesinde kalite kontrolü ve hücre döngüsü regülasyonu dahil olmak üzere çeşitli çekirdek içi fonksiyonlarda yer alan bir nükleik asit bağlayıcı proteindir. DEK on yıllardır bilinmesine ve çalışılmasına rağmen, DEK izoformu 2 hakkında tatmin edici miktarda veri bulunmamaktadır. Burada ilk kez proliferatif insan hücre dizilerinde DEK izoform 2 lokalizasyonunu hücre döngüsü boyunca gösterdim. Interfaz sırasında, DEK izoformu 2'nin nükleolusta lokalize olduğu, ancak biraz çekirdekte kaldığı gösterilmiştir. Hücre mitoza girerken, DEK izoformu 2 geç mitoza kadar sitozole difüze olarak kalır. Telofazda yavru çekirdeklerle yeniden birleşir ve hücreler interfaza girerken tekrar çekirdekçikte yerleşir. Özetle, aşırı ifade edilen DEK izoformu 2'nin, yine aşırı ifade edilen kanonik DEK izoformundan farklı lokalizasyon davranışı gösterdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
DEK is a nucleic acid binding protein involved in a variety of sub-nuclear functions including gene regulation, quality control of mRNA splicing, and cell cycle regulation. Although DEK is known and studied for decades, there is no satisfying amount of data on DEK isoform 2. Here I showed that DEK isoform 2 localization throughout the cell cycle in proliferative human cell lines for the first time. It is shown that DEK isoform 2 localizes in the nucleolus but slightly remains in the nucleus during the interphase. While the cell entering the mitosis, DEK isoform 2 diffuses into the cytosol until the late mitosis. At telophase, it reassociates with daughter nuclei, and while the cells enter the interphase, it localizes into the nucleolus again. Summarily, it is shown that overexpressed DEK isoform 2 shows different localization properties than overexpressed canonical DEK isoform.