Küratif kemoradyoterapi uygulanan lokal ileri evre III küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarında serum albümin, beden kütle indeksi, nütrisyonel risk indeksi ve prognostik nütrisyonel indeksin sağkalıma etkisi
The effect of serum albumin, body mass index, nutritional index and prognostic nutritional risk index on survival in patients with locally advanced stage iii non-small cell lung cancer treated with curative chemoradiotherapy
  1. Tez No: 767458
  2. Yazar: AYBÜKE KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Radyasyon Onkolojisi, Nutrition and Dietetics, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Gevher Nesibe Genom ve Kök Hücre Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmanın amacı, ileri evre III küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastalarında beslenme göstergelerinin sağkalım üzerindeki etkisini göstermektir. Bu retrospektif çalışmaya küratif kemoradyoterapi (KRT) uygulanan lokal ileri evre III KHDAK hastaları dahil edildi ve bu hastalarda tedavi öncesi beden kütle indeksi (BMI), serum albümin (ALB), prognostik nütrisyonel indeks (PNI) ve nütrisyonel risk indeksi (NRI) gibi beslenme parametreleri ile nütrisyon durumlarını değerlendirmek ve bu değerlerin sağkalıma olan etkisini araştırarak bu parametrelerin prognostik performanslarını karşılaştırmak amaçlandı. 2015-2020 yılları arasında küratif KRT tedavisi almış 250 ileri evre III KHDAK tanılı hasta tarandı. Bunlardan kriterleri sağlayan 98 hasta; yaş, cinsiyet, evre, T evresi, N evresi gibi klinik faktörler ve tedavi öncesi serum albümin ve lenfosit değerleri kullanılarak analiz edildi. Hastaların 90'ı (%92) erkekti. Hastaların ortanca yaşı 63.5 (sınırlar; 35-84) idi. Hastalar histopatolojik olarak 30 (%31) adenokarsinomlu iken 68'i (%69) epidermoid kanser tipine sahipti. Düşük albümin (4.27) hastalarda ortanca sağkalım 38.7 ay olarak bulundu. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.04). Düşük PNI (42.76) değeri olan hastalarda bu değer 37.7 ay olarak bulundu. İki grup arasındaki fark istatistiksel anlamlılığa ulaşmadı (p=0.11). Düşük NRI grupta (51.68) grupta 28.4 ay olarak bulundu. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunamadı (p=0.66). BMI için medyan sağkalımlar; BMI 18.5 altındaki değerlerde 20 ay, 18.5-24.9 aralığı için 25 ay, 25-29.9 aralığı için 26 ay, 30 ve üstü aralığında bulunanlar için 37.7 ay olarak bulundu. BMI arttıkça medyan genel sağkalımın da arttığı görüldü ancak istatistiksel olarak anlamlı bir sonuca ulaşılamadı (p=0.890). Çalışmamız sonucunda KRT tedavisi uygulanan lokal ileri evre III KHDAK hastalarında, serum albümin değerinin artması sağkalımı anlamlı düzeyde arttırdı. Ancak BMI, PNI ve NRI'nin sağkalım üzerine olan etkisi üzerine anlamlı bir sonuca ulaşılamadı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to show the effect of nutritional indicators on survival in patients with advanced stage III non-small cell lung cancer (NSCLC). Patients with locally advanced stage III NSCLC who underwent curative chemoradiotherapy (CRT) were included in this retrospective study, and in these patients, nutritional values such as pre-treatment body mass index (BMI), serum albumin (ALB), prognostic nutritional index (PNI), and nutritional risk index (NRI) were included. It was aimed to evaluate the nutritional status of the parameters and nutritional status and to compare the prognostic performance of these parameters by investigating the effects of these values on survival. 250 patients with advanced stage III NSCLC who received curative CRT treatment between 2015 and 2020 were screened. Of these, 98 patients who met the criteria; were analyzed using clinical factors such as age, gender, stage, T stage, N stage, and pre-treatment serum albumin and lymphocyte values. Ninety patients (92%) were male. The median age of the patients was 63.5 (range; 35-84). Histopathologically, 30 (31%) patients had adenocarcinoma, while 68 (69%) had epidermoid cancer. The median survival in patients with low albumin (4.27) was 38.7 months. The difference between the two groups was statistically significant (p=0.04). Median survival was 20 months in patients with low PNI (42.76). The difference between the two groups did not reach statistical significance (p=0.11). Median survival was 26.4 months in the low NRI group (51.68) group. The difference between the two groups was not statistically significant (p=0.66). median survivals for BMI; BMI values below 18.5 were found to be 20 months, for the 18.5-24.9 range it was 25 months, for the 25-29.9 range it was 26 months, for those who were 30 and above it was 37.7 months. It was observed that the median overall survival increased as the BMI increased, but no statistically significant result was reached (p=0.890). As a result of our study, in patients with locally advanced stage III NSCLC treated with CRT, the increase in serum albumin significantly increased survival. However, no significant conclusion could be reached on the effect of BMI, PNI, and NRI on survival.