Doğu-batı ilişkileri ve nükleer güç
- Tez No: 10614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORAL SANDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
216 ÖZET Uluslararası ilişkiler, adına“devlet”dediğimiz siyasi toplumların davranışlarından kaynaklanır. Uygarlaşma sürecinin do ruk noktasında yer alan devlet örgütü, yapısı ve işlevi bakımından, potansiyel bir güç kaynağıdır. Devlet, bireylerin istek ve irade leri ile kurulan, fakat birey ler-üstü ayrıcalıklara sahip bir or gandır. Bu organ, kendisini meydana getiren unsurların amaç ve bek lentilerine cevap verebilmek için eylem özgürlüğü ve yaptırım gü cü ile donatılmıştır. Toplumların uygarlaşma ve uluslaşma süreci farklı ortamlar da cereyan ettiği için, bu süreç sonunda oluşan her devlet, bir diğerinden farklıdır. Her devlet örgütü, iç dinamikleri ve dış gö rünümü bakımından, kendine özgü bir yapıya sahiptir. Toplumların sürekliliği ve gelişmesi, devlet organının bu özgün yapısının ko runmasına bağlıdır. Bu yapıyı korumak için toplumlar çeşitli“tü tünüm ideolojileri”ve“savunma mekanizmaları”geliştirirler. Bu iki unsur, yani“tutunum ideolojisi”ve“savunma mekanizması”bazı moral ve fiziki değerlere atıf yapılarak yaratılır. Toplumları da ğılmaktan koruyan ve organik bütünlük içinde tutan bu değerlere biz, devletin“birlik bağı”diyoruz. Her devletin birlik bağı birbirinden farklı olmak zorunda dır. Eğer bu olmazsa, toplumların ayrı ayrı devlet çatıları altın da örgütlenmelerine gerek kalmaz. Toplumlar arasında ulus-devlet bilinci ortaya çıkıncaya kadar, bu“birlik bağı”bazan“kandaşlık”bazan“dindaşlık”ve bazan da“dil birliği”şeklinde kendini gös terir. Antik Çağ lar' da ve Roma Toplum Düzenin' de de, devlet kav-217 ramına rastlamaktayız, fakat bunların hiç birinde, devlet“ in sü rekli bir sınırı yoktur. 19. yüzyıl' da, Avrupa'da hüküm süren iç savaşlar sebebiyle, insanları binlerce yıldan beri bir arada tutmayı başaran ”kan, din ve dil“ birliği gibi unsurlar, büyük yara alır ve toplumlar kendilerine yeni, ”tutunum ideolojileri“, ararlar. 19. yüzyıl 'da, önce ”milliyet“ esasına göre başlayan ör gütlenme faaliyetleri, Fransız Devrim' inden sonra^ ”ulusçuluk“ şekline dönüşür ve böylece, uluslararası ilişkilerin kaynağını oluşturacak olan, modern devletler ortaya çıkar. Bu devletlerin en büyük özelliği, ”amaç ve eylem birliği“ dışında, her hangi bir türdeşlik göstermemeleridir. Bu bakımdan, sadece ”amaç ve eylem birliği“ ile sınırlandırılmış olan çağdaş toplumlar, büyüyen ve gelişen iç dinamiklerin ihtiyaçlarını karşılamak için, kendileri ne ulusal sınırlar dışında, yeni faaliyet alanları ararlar. Dev let örgütü aracılığıyla yürütülen bu faaliyetlere, ”siyaset“ di yoruz. Siyasi toplumlar, yapısal ve örgütsel nitelikleri gereği, sürekli bir değişim içindedirler. Çağımızda, teknolojinin geliş mesi ve iletişim araçlarının yaygınlaşması sebebiyle, devletlerin ulusal sınırları içten ve dıştan, sürekli olarak zorlanmaktadır. Toplumlar, ulusal sınır tanımayan bu zorlamalara karşı, ulusal ve uluslararası moral değerleri kullanarak, bir takım önlemler alırlar. Bu önlemleri kapsayan ve karşılıklı olarak gelişen faali yetlere ”diplomasi“ denir. Atom Çağı'na girinceye kadar, uluslar lara sı tüm faaliyetlerin,”diplomas i“ yoluyla yürütüldüğünü görüyoruz. Ancak nükleer gücün ortaya çıkışıyla, bu tip ilişki ve fa aliyetlerin tabanı, büyük ölçüde değişikliğe uğrar.218 Toplumlar, varlıklarını korumak ve amaçlarına ulaşmak için örgütlenmekle yetinmeyerek, örgütler-arası bağlaşmalara da ihtiyaç duyarlar. Bu bağlaşmalar, modern toplumlarda devletler düzeyinde, geçmiş dönemlerde ise, daha küçük sosyal birlikler ara sında, gerçekleştirilir. Eski dönemlerdeki bağlaşma hareketlerine örnek olarak, Hititler ile Mısırlılar arasında yapılan, Kadeş Ant laşması, gösterilebilir, t.ö. 1296 yılında gerçekleştirilen bu Ant laşma, içeriği bakımından, tipik bir ”savunma ittifakı“dır. Toplumların uluslaşma süreci ile bağlaşma hareketleri ara sında, ilginç bir paralellik var. Ulus-devletlerin sayısı arttık ça, bağlaşmalara taraf olan devletlerin sayısında da artış gözü kür. Toplumların, belli bir coğrafi sınıra sahip olmaları gerek tiği, yolundaki düşüncelerin yaygınlaşmasından sonra,toplumlar-arası ilişkiler kurumsallık ve süreklilik kazanır. İlişkilerin süreklilik kazan ması, devletler-arası bağımlılıkları artırır. Her hangi bir dış tehlike karşısında, benzer değerlere atıflar yapılarak, ulusal amaçlar özdeşleştirilir ve eylem birliği sağlanır. Böylece dev letler, merkezi bir ”birlik bağı“ etrafında toplanarak ”blok“ o luş t ur ur la r. Devletlerin, belli bir ”merkezi birlik bağı“ etrafında toplanmaları, yani blok oluşturmaları, sürekli bir olgu değil dir. Bu olgunun süreklilik kazanabilmesi için, ulusal birlik ba ğını da içeren, daha üstün, veya daha güçlü bir ”birlik bağı“nın yaratılması gerekir. Nükleer dönem öncesi bağlaşmalarda, bu tip birlik bağları diplomasi manevraları ile empoze edilir ve profes yonel savaş tekniklerine göre değerlendirilir. 1945 'ten sonraki uluslararası ilişkilerde, bu manevralarının yerini, nükleer güç alır.219 Siyasi toplumlar arasındaki bloklaşmalar, bir anda meyda na gelen olaylar değildir. Bugün Doğu ve Bat ıolarak adlandırı lan bloklar da, bir anda oluşmuş değildirler. Doğu-Batı bloklaş masının başlangıcı, çok eski dönemlere kadar götürü leb i lir. Mo dern anlamda olmasa bile, Antik Çağlar'da da, bu tip ayırımlar mevcuttur, örneğin Troya Savaşları 'ında, Akha'lar Batı'yı, Tro- ya'lılar ise Doğu'yu temsil ederler. Peloponez Savaşlar 'ında Ati na'lılar Batı,yı> Persler ve Anadolu Krallıkları da Doğu'yu temsil ederler. Makedonya'lı İskender, Doğu Uygarlık lar' ından öç olmak için Persapolis'i ateşe verir. Selçuklu' lar ile Haçlı 'lar arasın daki çekişmeler de Doğu-Batı şeklinde cereyan eder. Doğu-Batı Kavramı 'nın politik nitelik kazanması ve Avru pa Devletler'i tarafından vurgulanması, 1856 Kırım Savaşı 'ndan sonra başlar. Kırım Savaşı'na kadar, Avrupa genelinde yapılan, tüm önemli antlaşmalara katılan Rusya, bu tarihten sonra, sistem li bir şekilde Avrupa'dan soyutlanır. Avrupa Devletleri 'nin Sov yetler1 i bir dış unsur olarak algılaması, kıtasal iç dinamikle rin faaliyete geçmeleri için de gereklidir. Ayrıca, 20 yıl ara ile meydana gelen iki büyük savaşın, Avrupa Topraklar 'ında cere yan etmesi, bu devletler arasında, ”Avrupa Bilinci“nin kökleşme sine yol açar. İkinci Dünya Savaş 'i süresince, Mihver Güçler' in susturulması için Sovyetler, adeta, Avrupa'ya davet edilir. Sa vaş' tan sonra iş-birliğini gerektiren karşıt unsur ortadan kal kar, ancak Avrupa'nın politik çehresi artık değişmiştir. Sovyet ler, savaşın hemen sonunda, Doğu Avrupa ve Balkanlar 'da başlat tığı politik yatırımlardan vaz geçmek istemez ve çatışma kaçınıl maz olur.220 İkinci Dünya Savaşı 'nın Bağlaşık Güçler lehine noktalan masının en önemli etmeni, kuşkusuz nükleer güçtür. Nükleer gücün ortaya çıkışı, toplumları üç bin yıldan beri yöneten ve yönlen diren entellektüel değerler sisteminin alt üst olmasına sebep olur. Tabular yıkılır, tarihin seyrini değiştiren büyük adam ima jı değişir ve diplomasi manevraları ile uzun süre susturulan güç olgusu, tarih sahnesine, yeniden gelir. İkinci Dünya Savaş'ı, Versailles Düzeni ile susturulan Almanya'nın, bu düzeni getiren devletlerden, öç alma duygusuyla başlar. Şar İman ve Napolyon'u savaştan savaşa sürükleyen ”yüce devlet“ ihtirasına Hitler de kapılır ve sahip olduğu üstün tank gücü ile, çevresindeki tüm devletleri işgal eder. Profesyonel sa vaş ihtiraslarının hepsini deneyen Hitler Almanya'sı, 1945 'de teslim olur ve Almanya, başı koparılmış bir ceset gibi, savaşın galipleri tarafından masaya konur. Bu olay, 1871”de, Bismark ile başlayan ve Avrupa'da güdümlü bir mermi gibi yükselen Almanya' nın ikinci defa susturulmasıdır. 1945 yılı sonunda, Avrupa'nın siyasal çehresinde meydana gelen değişiklikler, çalışmamızın. konusu olan Doğu-Batı ilişki leri için, tükenmez bir kaynakdır. Bu savaş sonunda, uluslarara sı ilişkilerin temeli büyük ölçüde değişikliğe uğrar. İttifak düşüncesi ve dış politika davranışları, değişikliğe uğrar. Al manya'nın ikiye bölünmesiyle, A.B.D. ve Sovyet saflarında başla yan politik ayıklanma, bir süre sonra kutuplaşmaya dönüşür. Sov yetler, sistemin tek nükleer devleti olan A.B.D. 'nin, Avrupa'da- ki varlığından rahatsız olmaya başlar. A.B.D. ise, Avrupa'dan so yutlanamaz, çünkü, öteden beri zihinlerde taze tutulan“Avrupa”221 îmajı A.B.D. ile özdeşleşir ve Sovyetler karşısında,“Batı Bi linci”nin temsilcisi haline gelir. Avrupa'nın, savaş sonunda, A.B.D. ile özdeşleşmesi ve dış dünyaya A.B.D. 'nin gözü ile bakmasının başlıca sebebi, bu ülke nin nükleer güce sahip olmasıdır. Almanya'nın tesliminden sonra, A.B.D. nükleer güce sahip olmasaydı, Avrupa Devletler 'inin Sov yetler 'den önce, bu ülke ile çatışmak zorunda kalacakları, ra hatlıkla söylenebilir. 1949 yılı ortalarına kadar, Sovyet ler' in Doğu Avrupa 'daki varlığı, Batı'lı Devletlerin, fazla dikkatini çekmez. Fakat Sovyetler'in Ağustos 1949 'da ilk nükleer bombayı patlatması başta A.B.D. olmak üzere, tüm Avrupa Devletleri 'ni endişeye şevke der. Sovyetler'in nükleer silaha sahip olmasından sonra, Avru pa' daki tüm sorunlara iki nükleer devletin gözü ile bakmak zorun lu olur. Sovyetler'in temsil ettiği ideolojik birlik bağına, nük leer güç de eklenince, bloklar arasındaki ilişkiler, güç politi kasına dönüşür. Sovyetler'in Doğu Avrupa ve Balkanlar 'da daha önce başlattığı“ideolojik entegrasyon”hareketi, 1950 'li yılla rın başından itibaren“assimilasyon”şeklinde sürer. Sovyetler'in Orta Avrupa'da gittikçe artan etkisine karşı Batı 'da NATO kuru lur ve Avrupa, Sovyetler ile A.B.D. arasında iki nükleer etki alanına bölünür. 1955 'te, Warsova Pakt'ının kurulmasıyla, Doğu- Batı arasında hem ikili hem de örgütsel düzeyde, güç yarışı baş lar. Doğu ile Batı arasında başlayan nükleer güç yarışı, 1960 'lı yıllara kadar, ülkeleri kıtasal düzeyde tehdit edecek düzeyde değildir. A.B.D. tarafından Hiroşima ve Nagasaki 'de kullanılan222 nükleer silahların etkisi, uzun süre, hafızalardan silinmez. U luslararası ilişkilerdeki geleneksel manevra özgürlüğü kısıtlanır ve devletler arasındaki çok merkezli güç odakları, iki kutuplu sisteme dönüşür. Kore Savaşı bunun ilk örneğidir.“Soğuk savaş dönemi”olarak adlandırılan 1950'li yılların sonuna doğru, Sov yetler 'in“Sputnik”programı ile nükleer teknolojide yeni bir dö nem başlar. Kıt'aları doğrudan vurabilecek füzeler, uzun-menzil li uçaklar ve aynı anda birden fazla hedefi vurabilecek, nükleer silah başlıkları hizmete sokulur. A.B.D., ilk nükleer devlet ola rak, güç üstünlüğünü kaybetmemek, Sovyetler ise, A.B.D. 'ye yetiş mek amacıyla, hızlı bir nükleer yarış içine girerler. Taraflar, bir yandan bu yarışı sürdürürken, diğer taraftan da, silahlanma nın ilerideki boyutlarını düşünerek, önlem alınmasını da isterler. Ancak bu girişimler, 1962 Küba Olayı'na kadar, geleneksel diplo masi manevralarından öteye gitmez. 1962 Küba Bunalım'ı, Doğu-Batı ilişkileri için bir, dönüm noktası olur. 20 yıldan beri sonuç alınamayan silahsızlanma konu sunda, taraflar, ilk defa sorunun ciddiyetine inanarak, masaya oturmak zorunda kalırlar. 1950 'den beri birbirlerinden ayrılarak uzaklaşan iki süper güç, zirvede bir birine yaklaşır ve yeni bir düzen aramaya başlarlar. Bu, tarihin seyrini büyük ölçüde etkile yecek olan,“nükleer düzen”dir. Tarihin hemen her döneminde olduğu gibi/ çatışmalar kural ları ihlâl edilmesi de çatışmaları meydana getirir. Bu genelle me, Küba Çatışması için de geçerlidir, ancak nükleer düzen, dip lomasi manevraları ile kurulan düzenlerden çok farklıdır. Nükleer gücün diplomasi manevraları ile aşılması mümkün değildir ve bu223 gücün başladığı yerde politikaya da yer yoktur. Bu realite, üzün süre anlaşılamaz ve kurallar lehine getirilmek istenen kısıtla malar, nükleer güce sahip taraflar arasında, zincirleme sorunla ra sebep olur. Küba Olayı'ndan sonra, Doğu-Batı arasında başlayan yumu şama, iki kutuplu sistemin alt-etkenlerine de yansır. Orta Avru pa'da, başta Batı Almanya olmak üzere, blok-içi ülkeler arasın da, görüşmeler başlar, örgütsel, çok taraflı ve ikili düzeyde sürdürülen bu görüşmelerden alınan ilk olumlu sonuç, 5 Ağustos 1963' te imzalan“Nükleer Denemeleri Sınırlandırma”antlaşmasıdır. Bundan sonra, birbirini izleyen antlaşmalar şöyle sıralanabilir: - 20 Haziran 1963 'te, Washington-Moskova arasında“Acil Telefon Antlaşması ”. - 27 Ocak 1967“Dış-uzay ve Atmosferde Nükleer Faaliyetlerin Yasaklanması Antlaşması”. - 1 Temmuz 1968“Nükleer Silahların Yayı İmasını Önleme Anlaşması ”. - 11 Şubat 1971,“Deniz-dibi ve Yeraltına Nükleer Si lah Yerleştirmeyi Yasaklayan”antlaşma 1ar. - 30 Eylül 1971'de A.B.D. ile Sovyetler arasında imza lanan“Nükleer Kazaları önleme Antlaşması”. - 10 Nisan 1972,“Biyolojik Silahlar Protokolü”. - 26 Mayıs 1972“SALT I Geçici Antlaşma”sı ile birlik te imzalanan“Füze-savar Silahları Önleme Antlaşması ”. - 18 Haziran 1979; da A.B.D. Başkanı Carter île Sovyet Pres idyum Başkanı Brejnev arasında imzalanan, fakat A.B.D. Senatosu tarafından onaylanmayan“SALT II(St- ratejik Silahların Azaltılması”Antlaşması. Doğu-Batı arasında cereyan eden görüşme ve ilişkileri, iki bölümde ele almak mümkündür. Birincisi örgütsel düzeyde,224 ikincisi ise ikili düzeydedir. NATO ile Warsova Pakt'ı arasında 1968 'de başlayıp 19 71' den beri süren görüşmeler örgütsel düzey de, SALT I, SALT II ve START görüşmeleri ise, ikili ve stratejik düzeydeki ilişkilere örnektir. 22 Kasım 1972 ve 15 Ağustos 1975 tarihleri arasında devam eden Helsinki Görüşmeleri, nükleer düzenin sosyo-politik sonucu olarak değerlendirilebilir. Avrupa' daki orta-menzilli nükleer güç dengesi ile ilgili, ikili düzey de sürdürülen (I.N.F.) görüşmeleri ise, START görüşmeleri nin yan-ürünüdür. Nükleer güç, çağımıza özgü bir olgudur. Siyasi toplumla rın nükleer dönem öncesi politik davranışları, geleneksel ve biri- kimsel değerler sisteminden kaynaklanır. Nükleer güç, bu davra nış ve birikimsel değerlerin niteliğini ve tabanını değiştirmiş tir. Nükleer dönemin ilk on yılına kadar, devletler; dış politi ka davranışlarında, geleneksel diplomasinin etkisinden kurtula mazlar, Küba füzeleri sorununun“bunalım”şekline dönüşmesinde, nükleer düzen yokluğunun büyük payı vardır. Devletler, özellikle nükleer güce sahip olmayan ülkeler, nükleer güce sahip olduktan sonra her türlü sorunlarının sona ereceğini sanmaktadırlar. Bizce bu, büyük bir yanılgıdır; çünkü nükleer güç, politik bir amaç de ğil, teknolojinin sonucudur. Bu hassas noktayı görmeme zlik ten ge len pek çok aydın, nükleer silahlar yok edilirse, barış ve mutlu luğun geleceğini hayal etmektedirler. Teknolojinin getirdiği so nuçlardan yararlanmak her toplum için bir hak ve zorunluluk ise, devletlerin, teknolojiden kaynaklanan bir güce sahip olmaları, ne den hak sayılmasın.
Özet (Çeviri)
225 SUMMARY International relations are accepted to have been originated in the interactions of political societies called“states”. The state, resulted in the very summit öf socialisation process, is the potential source of power with its functions and structure. State is also the immu nized and accepted unity posessing some claims beyond in dividual rights, however is to be formed by the people. It is vested with immunity and the final authority in or der to meet the needs and expectations of the constituent members. States which are resulted in the end of socialisa tion processes, are unlike due to the fact that the proces ses took place in different circumstances. Every state, thus has got its own specific structure with its inner dynamics as well as physical acquisitions. Maintenance and promotion of the societies do depend upon the preservation of this specific structure of state organ. All political societies develop some specific“cohesions”and“strong holds”in order to preserve the vitality of the states. These two elements, such as“cohesions”and“strogholds”, are actualized by refering to the moral and material va lues. Those values that hold the socaial groups together and prevent them from decentralisation, are called the“cohesive motives”of states.226 Each state must have a“cohesive motive”of its own/ otherwise states can not be distinguished as a sepa rate organ. These kinds of“cohesive motives”have been“cognation”,“coreligionism”and“lingual unity”till the appearance of the nation-sates. One can see the concept of state, not only in the Ancient Times but also through out the Roman Period. But none of them possessed a given or permanent border. In the 19th century, due to the over whelming internal wars in Europe, such motives like“cog nition”,“coreligionism”and“lingual unity”that suc ceeded in holdind the human beings together for thousands of years, were seriously wounded, and thus the societies did seek for some fresh cohesive motives for themselves. Activities in the establishment of organisations grounded, initially, on“nationalism”, then turns into“state-nationalism”after the French Revolution, and mo dern states accepted to be the origin of international relations are formed accordingly. The most remarkable charecteristic of these states is their lack of any kind of homogenity barring the coherence in“ends and actions”. In this respect, these kinds of modern political societies, restricted by coherence in“ends and actions”, are laun- hed out into some new domains beyond their national borders so as to meet the incresing needs of growing inner dyna mics. These activities, being carried out through interme diating deeds of the state, are named“politics”accor dingly.227 Political societies have always been reformed during the processes of successive changes. Therefore, national borders of states, owing to the technological developments and widely spread facilities in communica tion, can be easily penetrated into. The reason for this is that societies do take some measures against the inf luences penetrating into the borders by putting arbitrary constructions on national and international moral values. The complete activities including the measures of these kinds as well together with the interdependent relations, are called“diplomacy”. Untill the entry into the Atomic Age, all kinds of international relations seem to be car ried out in accordance with“diplomacy”. The fundamentals of these kinds of relations and activities have been chan ged when nuclear power comes out. Societies are not only contented with being organi zed, but also are in need of forming some alliances among the existing united groups. These types of alliances are set among the nation-states in modern societies while they took place within communal groups in olden times. The Khadesh Treaty enacted between the Hittites and the Egyp tians can be considered as the first example of alliances in the earlier times. This treaty that took place in 1296 (B.C.), is a typical“defensive alliance”in its con tents.228 One can notice a typical correspondence between the establishments of the alliances and nationalisation pro cesses of the peoples. The more the number of nation-sta tes increases, the more the number of states that are par ties to the alliances are increased too. Relations between societies become more permanent and institutional when in dividuals realised that all societies must have definite geographical borders. Stability of the relations between states makes the states more interdependent. In the event of any external threat, the national ends are identified and the co-operation is achieved by refering to the iden tical systems of values. In this way, states form a block around the central“cohesive motive”. Concentration of states around a“cohesive motive”is not a perpetual fact, therefore it is neceesary to bring forward a much more“cohesive motive”also including the national“motive”to make th