İvesi kuzularının süt emme ve mer'alanma dönemlerinde büyüme eğrilerinin çizilmesi üzerine bir araştırma
An Investigation in the growth curves of awassı lambs during the suckling and pasturing pericde
- Tez No: 76758
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ELİÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışmada, ivesi kuzularının süt emme ve mer'alanma dönemlerinde altı aylık yaşa kadarki dönemde, 15 günlük periyotlarla alınan canlı ağırlık verileri kullanılarak büyüme eğrilerinin çizilmesi amaçlanmıştır. Deneme kuzularına Ceylanpınar Tarım İşletmesi'ndeki diğer damızlık sürülerine uygulanan bakım ve besleme şekli aynen uygulanmıştır. İstatistiki analizlerde kuzuların 15 günde bir alınan canlı ağırlıklarının ana ağırlığı, cinsiyet ve doğum tipi olmak üzere üç makro çevre faktörü bakımından standardize edilmiş değerleri kullanılmıştır. Daha sonra herbir kuzuya ait belirtme katsayıları hesaplanmış ve büyüme eğrileri çizilmiştir. Tüm kuzular doğrusal büyüme modeline iyi yanıt vermişlerdir. Aynca doğrusal model için yapılan regresyon katsayılarının homojenlik kontrolü sonuçları, herbir kuzu için tahmin edilen regresyon doğrularının homojen olmadığını ve bu nedenle ortak bir regresyon doğrusunun çizilemeyeceğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: ivesi, Büyüme modeli, Canlı ağırlık artışı, Regresyon denklemleri, Regresyonlann homojenliği
Özet (Çeviri)
It was aimed that drawing growth curves of Awassi lambs during the suckling and the pasturing periods by using live weight data which were obtained 15 days intervals till 6 months ages. Lambs were kept the same feeding and management conditions of Ceylanpinar State Farm's breeding stocks. In the statistical analysis, live weight data which were obtained 15 days intervals were standardized respect of birth type, sex and mother weight which are macro enviromental factors. Then, determination coefficients and regression equation for each lambs were calculated and growth curves were drawn. Linear growth model have good response for all iambs. Result of regression coefficients homogenity controls for linear model showed that the regression lines for each lambs not homogeneous and it is impossible to draw a common regression line. KEY WORDS: Awassi iambs, Growth model, Linear model, Live weight gain, Regression equations, Homogenity of regression.