Değişik düzeylerde çinko içeren rasyonların koyunlarda döl verimine etkileri üzerinde bir araştırma
The Effect of different dietary zinc levels on reproduction and lamb birth weight on sheep
- Tez No: 76759
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu araştırma ile, koyunlarda, yoğun yem karmalarındaki düzeyleri 41.92, 87,35, 133.03, 178.27 ppm olan farklı çinko seviyelerinin, koyunlarda canlı ağırlık artışlarına, doğum tipi ve kuzu doğum ağırlığına olan etkileri incelenmiştir. Bu amaçla ile de FrancexBorder Leicester melezi ilkine doğumunu yapmış 32 adet koyun flushing besleme döneminde ve gebeliğin son 2 ayında farklı çinko seviyeleriyle beslenmişlerdir. Araştırma sonucunda, koyunların flushing beslemesi uygulamasında kazandıkları ortalama canlı ağırlıkları sırasıyla 77.62±5.09 kg, 84.33±8.05 kg, 73.70±5.61 kg 75.36±4.48 kg (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of different dietary zinc levels (41.92, 87.35, 133.03 and 178.27 ppm respectively) on the weight gain of ewes during flushing and late pregnancy periods, birth type and birth weight of lambs were determined. For this purpose, 32 head Die de France x Border Leicester crossbreed ewes were divided in to 4 groups and were fed with 4 concantretes that include different zinc levels and alfa alfa hay. At the end of the research, the ewe's average weight gain in flushing period were 77.62±5.09 kg, 84.33±8.05 kg, 73.70±5.61 kg, 75.36 ±4.48 kg (P>0.05) respectively.