Sistemik skleroz tanılı bireylerde bilişsel egzersiz terapi yaklaşımı'nın kas kuvveti, fonksiyonellik ve biyopsikososyal durum üzerine etkileri
The effects of cognitive exercise therapy approach on muscle strength, functionality and biopsycosocial status in individuals with systemic sclerosis
  1. Tez No: 767775
  2. Yazar: MUHAMMET ORKUN TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, sistemik skleroz (SSc) tanılı bireylerde Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı'nın kas kuvveti, fonksiyonellik ve biyopsikososyal durum üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. SSc'li bireyler, klinik tedavilerine devam eden ve bu tedavileriyle birlikte BETY egzersiz seanslarına katılanlar olarak iki gruba ayrıldı. Hastalık aktivitesi değerlendirilmesi için Modifiye Rodnan Deri Skoru (Modified Rodnan Skin Score-mRSS) kaydedildi. Kas kuvveti için Biodex Sistem Pro3 ile diz eklemi, fonksiyonellik için Skleroderma Modifiye El Mobilitesi Testi (Modified Hand Mobility in Scleroderma-mHAMIS), Duruöz El İndeksi (Duruoz Hand Index-DHI) ve Skleroderma Sağlık Değerlendirme Anketi (Scleroderma Health Assessment Scale-SHAQ), biyopsikososyal durum için Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı-Biyopsikososyal Ölçeği (BETY-BQ), Kısa Form-36 (Short Form-36 (SF-36)) ve Hastane Anksiyete Depresyon Skalası (HADS) kullanıldı. Grup 1 (n=20) klinik tedavileriyle birlikte 12 hafta boyunca haftada 3 gün düzenli olarak BETY egzersiz seanslarına katılırken, Grup 2 (n=17) egzersiz seanslarına dahil edilmedi. Tüm değerlendirmeler her iki grup için de 12 hafta sonunda tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to examine the effects of Cognitive Exercise Therapy Approach on muscle strength, functionality and biopsychosocial status in individuals with systemic sclerosis (SSc). Individuals with SSc were divided into two groups as those who continued their clinical treatments and those who participated in BETY exercise sessions with their clinical treatments. Modified Rodnan Skin Score (mRSS) was recorded for the evaluation of disease activity. Knee joint with Biodex System Pro3 for muscle strength, Modified Hand Mobility in Scleroderma (mHAMIS), Duruoz Hand Index (DHI) and Scleroderma Health Assessment Questionnaire (SHAQ) for functionality. Cognitive Exercise Therapy Approach-Biopsychosocial Scale (Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı-Biopsychosocial Questionnaire (BETY-BQ)), Short Form-36 (SF-36) and Hospital Anxiety Depression Scale (HADS) were used for biopsychosocial status. Group 1 (n=20) participated in BETY exercise sessions regularly 3 days a week for 12 weeks with their clinical treatments, while Group 2 (n=17) didn't get the exercise sessions. All assessments were repeated at the end of 12 weeks for both groups.