Emergence of transportation network companies: An analysis of urban mobility, regulation and future role in urban mobility ecosystem
Yolculuk satış uygulamalarının gelişimi: Kent içi ulaşım, yasal yapı ve gelecek ulaşım ekosistemindeki yeri açısından incelenmesi
  1. Tez No: 767815
  2. Yazar: KAAN YILDIZGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MURAT ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
İster bireysel ister paylaşımlı olsun, taksiler çok modlu kent içi ulaşım sisteminin temel bir unsurudur. Faaliyet gösterdiği ortama ve bağlama göre farklı biçimler alan bir tür bukalemun olarak da düşünülebilmektedir. Son on yılda ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan Yolculuk Satış Uygulamaları (TNC'ler) ise ulaşım üzerinde ciddi bir etki yaratarak taksi sektöründe belirgin bir değişime neden olmuştur. Bu dönüşüm aynı zamanda birçok ülkede yasal ve kurumsal yapılarda, iş modellerinde ve iş biçimlerinde de kayda değer değişikliklere yol açmıştır. Bu doktora tezi kapsamında, İstanbul'daki taksi kullanıcıları anketi ve MaaS hazırdurumdalık değerlendirmesi ile birlikte İstanbul'da taksi ulaşımının mevcut durumunun analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda, TNC'lere yönelik mevcut yaklaşımları ve bunların sonuçlarını değerlendirmek üzere dünyanın farklı bölgelerinden ulaşım idarelerine yönelik bir anket gerçekleştirilmiştir. Bu ankete, geleneksel taksi işletmecilerinin üst düzey yöneticileriyle yapılan derinlemesine görüşmeler ve odak grup toplantıları eşlik etmiştir. Bu tez, hem küresel ölçekte farklı kentlerin ulaşım idareleri hem de geleneksel taksi şirketleri tarafından kullanılabilecek ilgili önerilerin yanı sıra İstanbul kentindeki duruma özel de öneriler geliştirmeyi amaçlamıştır. Ayrıca bu tez, TNC'lere ilişkin düzenleyici bir yaklaşıma yönelik tavsiyeleri ve dünyanın herhangi bir yerinde faaliyet gösteren yetkililer ve taksi operatörleri tarafından kullanılabilecek TNC'lerin tanıtılmasından sonra izlenecek geleneksel taksi endüstrisine özel önerileri içermektedir. Son olarak bu tez, çeşitli alanlarda yürütülebilecek birtakım faaliyetler ile İstanbul kenti için ayrıntılı bir taksi reformu önerisi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The taxi, be it individual or shared, is an essential element of the multimodal urban transport system. It is a kind of chameleon mode taking different forms according to the environment and context it operates. Having emerged in the last ten years and spread rapidly all over the world, the TNCs has had a serious impact on mobility, causing a great change in the taxi industry. This transformation has also led to certain changes in legal and organizational structures, business models, and business forms in many countries. Within the scope of that doctoral thesis, an analysis of the current situation of taxi transportation for İstanbul was conducted together with the taxi users survey in İstanbul and the Mobility as a Service readiness assessment. For the purpose of this study, a survey was conducted for the transportation authorities from different regions of the world in order to evaluate the current approaches towards the TNCs and their results. This survey was accompanied with in-depth interviews with top level executives of traditional taxi operators and focus group meetings. This thesis has aimed to develop relevant recommendations that can be used by both the transportation authorities of different cities on a global scale and the traditional taxi companies, as well as specific recommendations for the case in the city of İstanbul. It includes further recommendations for a regulatory approach towards the TNCs and specific recommendations for the traditional taxi industry to be followed in the aftermath of the introduction of the TNCs so that they can be used by authorities and taxi operators in any part of the world. Finally, it includes a detailed a taxi reform proposal for İstanbul with a list of actions in various areas.