Yatılı bölge ortaokullarının veri tabanı yönetim sistemleri açısından incelenmesi
Analysis of residential regional secondary schools in terms of database management systems
- Tez No: 767864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇAĞATAY BAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Veri tabanı yönetim sistemleri hayatın çoğu noktasında başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Artık bir araç olmaktan çıkmışlardır ve bir iş yapma ortamı olarak görülmektedir. Nasıl ki kâğıtlar eski zamanda vazgeçilmez iş aracı oldularsa, veri tabanı yönetim sistemleri de bilgi toplumunun ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu çalışmada yukarıda bahsettiğimiz yaşamın her alanında kullanılmakta olan veri tabanı yönetim sistemleri kavramları açıklanacak daha sonra kamu kurumlarında veri tabanı yönetim sistemlerine değinilecektir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı yatılı bölge ortaokulları hakkında bilgiler verildikten sonra bu okulların usul ve esasları hakkındaki yönetmelik incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlar ve öneri kısmında yapılan değerlendirmeler ışığında araştırmacı tarafından araştırmaya ve uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Database management systems are used successfully at many aspects of life. They are no longer a tool and are seen as a business environment. Just as papers were indispensable business tools in the past, database management systems have become an integral part of the information society. In this study, the concepts of database management systems that are used in all areas of life will be explained and then the use of database management systems in public institutions will be mentioned. After giving information about the regional boarding secondary schools affiliated to the Ministry of National Education, the regulation on the procedures and principles of these schools was examined. In the light of the evaluations made in the results and suggestion part of the study, suggestions were made by the researcher for research and practice.