Comparison of Chinese and Indian influences in Afghanistan with regards to the neighborhood relations
Afganistan'da Çin ve Hint etkilerinin komşuluk ilişkilerine göre karşılaştırılması
  1. Tez No: 767863
  2. Yazar: MASOOD LUDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP KUTAY KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu makale, Afganistan'ın büyük ve aynı zamanda değişken bir komşuluğun önemini, Afganistan coğrafyasının önemini, bölgedeki jeopolitik ve jeostratejik önemini özetlemektedir. Afganistan, ülkesi komşuluk olarak nükleer komşulukluğu sahip iken, iç ve dış meselelerle nasıl başa çıkıyor? Bu makale, ağırlıklı olarak Çin ve Hindistan etkileşimlerinin Afganistan üzerindeki etkisini ortaya koymakta, karşılıklı etkileşimlerini komşuluk ilişkileri açısından karşılaştırıldığında. Çin-Afgan ve Hint-Afgan ilişkilerini ve bunların Afganistan üzerindeki etkisini anlamak için mevcut literatür, yayınlanmış raporlar, gazete makaleleri, web makaleleri ve diğer ikincil kaynaklardan ikincil verilerin toplandığı nitelikli bir çalışma yapıldı. Araştırma makalesinde hem Çin hem de Hint etkileşimlerinin Afganistan üzerinde siyaset, ekonomi, güvenlik ve kültür açısından önemli etkilere neden olduğu tespit edildi. Bununla birlikte, Afganistan üzerindeki Çinin etkisi Afganistan üzerindeki etkileri ile Hindistan etkileşimlerinin karşılaştırılması, Çin etkileşimlerinin Hindistan'a kıyasla ekonomik açıdan Afganistan'ın üzerine etkileme olasılığının daha yüksek olduğunu, Çin'in askeri, siyasi ve kültürel etkileşimlerinin ise daha az veya sınırlı olduğunu gösterilmektedir. Hint etkilemesiyle karşılaştırıldığında. Makale ayrıca, iki komşu ülkenin bölgedeki olumsuz rekabetlerini işbirliğine dönüştürebilecekleri ve Afganistan'ın ikisi arasında nasıl bir köprü olabileceği konusunda önerilerde bulunuyor.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present research was to examine the influence of Chinese and Indian interactions on Afghanistan and compare as well as differentiate between influences of both studied countries on Afghanistan. A qualitative study was performed in which the secondary data was collected from existing literature, published reports, newspaper articles, webpage articles, and other secondary sources to get an understanding of Indo-Afghan relation and Sino-Afghan relations and their influence on Afghanistan. The data was analyzed by applying thematic analysis and word frequency analysis. For the quantitative study the bilateral trade (export & import), development assistance, and humanitarian aid data was analyzed by performing statistical and visualization techniques. It has been found in the current study that both Chinese and Indian interactions cause substantial influence on Afghanistan in terms of economy, politics, culture, and military. However, the comparison of the influence of Chinese interactions on Afghanistan with the effect of Indian interactions on Afghanistan indicates that Chinese interactions are more likely to influence Afghanistan in economic terms as compared to India. Compared with India, the cultural, political, and military effects of Chinese interactions on Afghanistan are less and limited. In contrast, Indian interactions cause more influence on Afghanistan in terms of military, culture, and politics and less influence in economic terms. The current study provides useful implications for the policymakers of Afghanistan regarding international relations with both studied countries.