Efficient WSN routing using bootstapped pso clustering
Bootstapped pso kümelemeyi kullanarak verimli WSN yönlendirme
- Tez No: 767868
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMAD ILYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Mikroişlemcilerin, kablosuz iletişimin ve mikro elektro-mekanik sistemlerin (MEMS) artan yakınsaması, Kablosuz Sensör Ağlarının (WSN'ler) gelişmesine yol açmıştır. WSN için optimizasyon problemleri, genellikle NP-Zor olan yönlendirme ve kümeleme gibi operasyonel araştırma alanındaki klasik problemlerin versiyonlarıdır. Bu nedenle, bu problemleri çözmek için meta-sezgisel yöntemlerin kullanılması doğaldır. Bu çalışmanın temel amacı, WSN kümeleri oluşturmak için Bootstrapped PSO metasezgiselini uygulamaktır. Önyüklemeli PSO, P-medyanlar gibi benzer problemlerin çözümünde etkili olduğu kanıtlanmış bir meta-sezgisel olduğu ve bu çalışmada ele alınan problemi çözmek için henüz kullanılmayan bir yöntem olduğu için seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing convergence of microprocessors, wireless communication, and micro electro-mechanical systems (MEMS) has led to the development of Wireless Sensor Networks (WSNs). Optimization problems for WSN are usually versions of classic problems in the operational research area, such as routing and clustering, which are NP- Difficult. Thus, it is natural to use meta-heuristics to solve these problems. The main objective of this work is to apply the Bootstrapped PSO metaheuristic to form WSN clusters. bootstrapped PSO was chosen because it is a meta-heuristic that proved to be efficient in solving similar problems, such as P-medians, and because it is a method not yet used to solve the problem addressed in this work.