BSCCO süperiletkenlere nikel oksit katkısının yapısal, mekanik ve elektriksel özellikleri üzerine etkileri
The effects of nickel oxide doped BSCCO superconductors on structural, mechanical and electrical properties
- Tez No: 767889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFKI TERZİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN UĞUR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, Bi tabanlı süperiletken seramiklerin temel özellikleri üzerine nikel oksit (NiO) katkısının etkileri araştırılarak, süperiletkenlik ve elektriksel performansının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda NİO metalik bileşeni Bi-2223 seramiklerinin üzerine katı hal reaksiyon yöntemi ile 0.0-1.2 molar oranları arasında NiO eklemesi yapılmıştır. NiO katkısı yapılan Bi-2223 seramik örneklerin yapısal, mekanik, elektriksel, manyetik ve süperiletken özellikleri üzerindeki etkileri sistematik olarak yorumlanarak çalışma sonlandırılmıştır. Süperiletken örnekler X-ışını kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), elektriksel özdirenç (R-T), manyetizasyon (M-H) ve dinamik Vickers mikrosertlik ölçümleri gerçekleştirilerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to improve superconductivity and electrical performance by investigating the effects of nickel oxide (NiO) additives on the basic properties of Bi-based superconducting ceramics. In line with this target, NiO additions between 0.0-1.2 molar ratios were made on the NiO metallic component Bi-2223 ceramics with the solid-state reaction method. The study was concluded by systematically interpreting the effects on the structural, mechanical, electrical, magnetic and superconducting properties of NiO-doped Bi-2223 ceramic samples. Superconducting samples were analyzed by performing X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), electrical resistivity (R-T), magnetization (M-H) and dynamic Vickers microhardness measurements.