The theory of uneven and combined development and the consequences of French cultural colonialism: The case of Algerian Francophone literature
Eşitsiz ve bileşik gelişme teorisi ve Fransız kültürel sömürgeciliğinin sonuçları: Cezayir Frankofon edebiyatı örneği
  1. Tez No: 767890
  2. Yazar: GAMZE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YALVAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı Fransız kültürel sömürgeciliğinin sonuçlarını Eşitsiz ve Bileşik Gelişme Teorisi kapsamında Cezayir Frankofon edebiyatından seçilen örnekler eşliğinde incelemektir. Cezayir Frankofon Literatürü kapsamında Albert Camus'ya ait The Stranger isimli roman ve Yasmina Khadra'ya ait What The Day Owes The Night isimli roman analiz edilmiştir. Bu romanlarda Fransız Sömürgeciliğinin kültürel boyutu temel alınarak sömürgeciliğin Cezayir halkında ne tür etkiler bıraktığı, toplumsal yapının nasıl etkilendiği, sömürgeciliğin sosyo-kültürel sonuçları ve izleri Eşitsiz ve Bileşik Gelişme Teorisinin dinamikleri doğrultusunda tartışılacaktır. Çalışmada Albert Camus'un tercih edilme sebebi, sömürgeciliğin ilk yıllarında edebiyatta olan sömürgecilik sansürünün etkisiyle toplumsal yapının bir pied-noir gözünden nasıl tarif edildiğini incelemektir. Yasmina Khadra'nın bu çalışmada tercih edilme sebebi ise, bir sömürülen gözünden sömürge dönemi, bağımsızlık süreci ve sonrasında Cezayir toplumunun yapısının ne durumda olduğunu analiz etmektir. Bu tez Fransız Cezayir'inde görülen sömürge politikalarının sonucunda oluşan yabancılaşma, ötekileştirme ve kimlik arayışı kavramlarını kapsamaktadır. Çalışma Frankofon literatürünü edebiyatın değişim dönemlerine göre ayırarak incelemektedir. Tezde sömürgeciliğin ilk basamağı Dünya Sistemleri yaklaşımı kapsamında, sömürgeciliğin sonuçlarını ele alan ana basamağı ise Eşitsiz ve Bileşik Gelişme Teorisi kapsamında incelenmiştir. Çalışmada Cezayir toplumunda ötekileştirilme, yabancılaşma, kimlik arayışı gözlemlenmiş ve bu gözlemlerin bağımsızlık sonrasında da hala devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Kültürel asimilasyonun 132 yıl sürmesi sonucu sosyo-kültürel anlamda Cezayir halkının derinden etkilendiği ve hala kendini bulamadığı, toplumsal yapının ve kültürün kendi içinde de bölündüğü ve kimlik arayışının hala devam ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the results of French cultural colonialism within the framework of the Theory of Uneven and Combined Development, with the cases selected from Algerian Francophone Literature. The novel The Stranger by Albert Camus and the novel What The Day Owes The Night by Yasmina Khadra are discussed as the cases studies. The thesis looks for socio-cultural changes in Algeria through colonialism, and it examines how the socio-cultural structure of Algeria is affected by cultural assimilation. The reason for choosing Albert Camus's The Stranger in the study is to examine how the social structure is described from the perspective of a pied-noir with the effect of colonial censorship in literature in the first years of colonialism. The reason why Yasmina Khadra's What The Day Owes The Night is chosen in this study is to analyze the structure of Algerian society during and after the colonial period from the perspective of an exploited. This thesis engages with the concepts of alienation, othering, and identity conflict that the Algerian people experienced both during and after the colonial period and analyzes the consequences of the colonial policies in the context of Francophone Literature.The analysis of the literature is done with respect to three periods of this literature. The first stage of colonialism was examined within the framework of the World Systems perspective. However, the consequences of colonialism are analyzed with respect to the Theory of Uneven and Combined Development. In line with the novels examined in this study, it is concluded that Algerian society is still alienated from itself and in search of an identity.