Balıkesir Üniversitesine devam eden öğrencilerin alkol ve sigara kullanım durumları ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
A research on factors influencing alcohol and cigaratte usage of the students attending Balıkesir University
- Tez No: 76791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BALIKESİR ÜNİVERSİTESİNE DEVAM EBEN ÖĞRENCİLERİN ALKOL VE SİGARA KULLANIMLARI VE BUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN İNCELENMESİ Tarkan Murat ÇAKIOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi) Ana bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Neriman ARAL 1998, Sayfa: 90 Jüri: Doç Dr Neriman ARAL Prof. Dr. Mine MANGIR Doç. Dr. Fulya TEMEL Bu araştırma, Balıkesir Üniversitesi öğrencilerinin alkol ve sigara kullanımlarının saptanması ve yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, anne- baba eğitim durumu, aile özellikleri, aile ve arkadaş ilişkileri gibi değişkenlerin öğrencilerin alkol ve sigara kullanımları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırma, Mühendislik, Fen-Edebiyat, ve Eğitim Fakültelerinde öğrenim gören 202' si kız ve 323' ü erkek olmak üzere toplam 525 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada, gencin kendi ve ailesi hakkındaki bilgilerle alkol ve sigara kulanım durumlarına ait sorulan içeren“Anket Formu”kullanılmış, elde edilen veriler“Khi-kare* ve ”G Önemlilik Testi" yöntemleriyle değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin %33,90'ının alkol, %46,86'sının sigara kullandığı saptanmıştır. Araştırmaya dahil edilen kızların %24.75'inin,erkeklerin %39.63'iı»»- alkol kullandığı saptanırken kızların %39.11'nin erkeklerin %51.70'iaia sigara kullandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON FACTORS INFLUENCING ALCOHOL AND CIGARETTE USAGE OF THE STUDENTS ATTENDING BALIKESİR UNIVERSITY Tarkan Murat ÇAKIO?LU Ankara University Graduate school of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor. Assoc. Prof. Dr. Neriman ARAL 1998, Page: 90 Jury: Assoc. Prof. Dr. Neriman ARAL Prof. Dr. Mine MANGIR Assoc Prof. Dr. Fulya TEMEL This research has been planned to find out alcohol and cigarette consumption of the students attending Balıkesir Universty and the effects of this consumptions on the variables such as age, ses, order of birth, number of siblings education of mother and father, family features, relations with the family and friends. This research has been applied to a population of 202 girls and 323 boys (total 525) studying on the faculties of Engineering, Science and Literature, and Education. In this data collection,“Inquiry Form”having questions about the students' position concerning alcohol and cigarette consumption and their families and also themselves have been used. The data gathered has been analysed and evaluated by using Chi-square and G Importance Test methods. According to the results of the survey, It is understood that, 33.90% of the students used alcohol and 46.86% of them used cigarette 24.75% of the female students and 39.65% of the male students taken into account were IIIconsuming alcohol. Whereas, 39.11% of the girls and 51.70% of the hoys were cigarette users.