Human growth factor production towards in vitro vascularization
Laboratuvar ortamında damarlaşma çalışmaları için insan büyüme faktörü üretimi
- Tez No: 767916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ALBAYRAK, PROF. DR. SEDA KIZILEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Doku mühendisliği, klinik prosedürlerde zarar görmüş veya yaralanmış dokuların tedavisi için kullanılan önemli bir yöntemdir. Anjiyogenez, endotel hücrelerinden yeni damarların oluşumu anlamına gelir. Bu süreç, büyüme faktörü olarak tanımlanan çeşitli proteinler, hücreler ve hücre dışı matris arasındaki etkileşimler ile dokulardaki kan akışını düzenlemek için yeni damarların oluşumunu kontrol etmeyi amaçlar. Büyüme faktörleri, vaskülarizasyon sırasında süreci yönettiklerinden ve damar oluşumunu tetiklediklerinden dolayı önemli bir rol oynamaktadırlar. Bu projede; temel fibroblast büyüme faktörü (bFGF/FGF2), vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve anjiyopoietin-1 (Ang-1) olmak üzere üç farklı büyüme faktörü kullanılmıştır. Projede kullanılmak üzere bu üç protein seçilmiştir çünkü bFGF ve VEGF erken damarlaşma sürecinde önemliyken, Ang-1 ise damarlaşmanın sonraki safhalarında ve damarların olgunlaşmasında görev alır. Bu proteinleri üretmek için hücre içi ve hücresiz ortamda protein sentezi olmak üzere iki farklı yöntem kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tissue engineering is an important method for treating damaged or injured tissues. The formation of new blood vessels from endothelial cells is called angiogenesis. This process includes numerous interactions among different proteins, cells, and the extracellular matrix; these interactions govern the formation of new vessels by introducing different growth factors at different times to regulate the blood flow in tissues. Thus, growth factors play a significant role during vascularization. In this thesis, our primary aim was to successfully synthesize three different growth factors, namely basic fibroblast growth factor/fibroblast growth factor 2 (bFGF/FGF-2), and vascular endothelial growth factor (VEGF), and angiopoietin-1 (Ang-1). These three proteins were chosen since bFGF and VEGF are important in early angiogenesis, while Ang-1 is one of the main factors governing late angiogenesis/maturation of primary vessels. In order to produce these proteins, two different methods were used, namely production in E.coli and cell-free protein synthesis (CFPS).