The role of social media marketing on consumer behavior and it's impact on small, medium and large organizations and their management
Sosyal medya pazarlamasının tüketici davranışındaki rolü ve küçük, orta ve büyük kuruluşlar ve yönetimleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 767917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal medya pazarlamasının tüketici davranışları üzerindeki rolünü ve bunun küçük, orta ve büyük ölçekli kuruluşlar ve bunların yönetimi üzerindeki etkisini belirlemektir. Zaman geçtikçe SM'nin çevrimiçi ticaret açısından önemli bir rol oynadığı dikkate alınmalıdır. Birçok küçük ölçekli işletme, işlerini işleri için pazarlamaya başladı. Temelde geçmişte çevrimiçi alışveriş riskli kabul edildi, ancak zamanın geçişi ile birçok genç yeni teknoloji çağı ile çevrimiçi alışverişe başladı. SMM, en ucuz ve uygulanabilir iş yolunu benimsemiştir. Birçok çevrimiçi işletme açılmasına rağmen gelecekte daha yüksek oranda artacağı düşünülmektedir. Tüketici Davranışı ayrıca çevrimiçi alışverişe yönelik olumlu bir yol gösteriyor ve bu bağlamda E-WOM ve Blogcular da müşteriye cazibe veriyor. Verilerin toplanması, tüketici davranışını incelemek için anket yöntemi kullanılmıştır. Hipotezin test edilmesi sürecinde nicel araştırma tekniği tercih edilmiştir. Bu çalışmanın sonucu, Pakistan moda endüstrisinin imajı, pazar itibarı ve gelecekteki pazarlaması hakkında bilgi toplamasına katkıda bulunuyor. Sonuçların değerlendirilmesi için SPSS yazılımı kullanılmış ve alışverişi çok seven 160 kişiden veri toplanmıştır. Araştırma sonucunda kuruluşun yönetiminin ayrıca çalışan memnuniyeti, elde tutma ve iş tatmini üzerinde olumlu etkide bulunduğu tespit edlilmiştir. Ayrıca, SMM'nin tüketici üzerinde nasıl olumlu bir etki yarattığını ve Küçük, Orta ve Büyük kuruluşların müşteriyi nasıl uygun ve anında etkinlikle çektiğini görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the role of social media marketing on consumer behavior and it's impact on small, medium and large organizations and their management. İt is to be considered that with the passage of time SM playing an important role in online marketing.Many small size business started marketing their business for their business. Basically in the past online shopping was considered risky, but with the passage of time many youngster has started online shopping with the new era of technology. SMM has accpeted the cheapest and feasible way of business. Many online business started and yet many are pending to be open. Consumer Behavior also showing a positive way toward online shopping and in this regard E-WOM and Bloggers also paying attraction for the client. The collection of data is done through the questionnaire survey methode to study consumer behavior. Quantitative research technique is used for the testing hypothesis process. The result of this study contribute to the fashion industry of Pakistan for gathering information of their image, market reputation and future marketing. SPSS software is used for the evaluating of resuts and data is collected from the 160 resondents, who are very fond of shopping and they show a positive response towards the survey. Management of the organization also paying postive impact toward the employee satisfaction, retention and job satisfaction. This research show how SMM paying an positive impact on the consumer and how Small, Medium and Large organization attracting customer with proper and immediate effectiveness.