Ev tipi elektrikli fırınlarda merkez sıcaklık tahmini ve kontrolü
The estimation and control of center temperature in the household-type electric ovens
- Tez No: 767926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, ev tipi elektrikli fırınların merkez noktasının sıcaklık kontrolü ele alınmıştır. Sistem, fırının sıcaklık ölçümü, tahmini ve kontrolü olmak üzere üç kısma ayrılmıştır. Sıcaklık ölçümü platin dirençli sıcaklık sensörü (RTD) kullanılarak yapılmıştır. RTD'den okunan değerler kullanılarak fırının merkez sıcaklığı tahmin edilmiştir. Sıcaklık ölçümü ve tahmin çalışmalarının ardından, fırın merkez sıcaklığının kontrolü gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, fırın merkez sıcaklığının tahmini ve kontrolü, belirlenen hata aralıklarında başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the temperature control of the central point of household electric ovens is considered. The system is divided into three parts: temperature measurement, forecasting and control of the oven. Temperature measurement was made by using a platinum resistance temperature sensor (RTD). The center temperature of the oven was estimated from the values read from the RTD. After the temperature measurement and estimation studies, the oven center temperature was controlled. As a result of the studies, the estimation and control of the oven center temperature was successfully realized.