Developing residential constructions control using building information modeling
Konut inşaatlarının geliştirilmesibina bilgilerini kullanarak kontrolmodelleme
- Tez No: 767925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kazanılmış değer yönetimi (EVM), uzun bir liste ile sık kullanılan bir proje kontrol yaklaşımıdır. avantajları. Proje yöneticileri, bir projenin nasıl inşa edilmesi gerektiğini görmek için EVM'yi kullanabilir. Proje kontrolü sırasında daha doğru projeksiyonlar elde etmek için. Bunun için bu araştırmada, Maliyet parametrelerinin girdi gösterimini belirlemek ve değerlendirmek için Delphi yaklaşımı kullanılmıştır. Ardından, Revit yazılımını içeren bina bilgi modellemesi (BIM) kullanılarak tüm hesaplamalar miktar faturası (BOQ) yapılmıştır. Yapay sinir ağı (YSA) MATLAB EVM indeks varyasyonlarını değerlendirerek proje performansını izlemek için maliyet modeli geliştirilmiştir proje ömrü boyunca uygulama. EVM daha iyisi için çekici bir araç gibi görünüyor proje performansını anlamak ve yönetmek. Bulgular, bir projeyi kullanmanın EVM'yi kontrol etmek ve standart endekslerin gerçek değerlerini izlemek projeyi iyileştirir yönetim ekiplerinin maliyeti tanıma ve endişeleri zamanında planlama kapasitesi. Ayrıca, bina yapı, döşeme ve döşeme türü proje bütçesindeki ana konulardır ve en çok Bina maliyetleri üzerinde etkili olan unsurlar. Son olarak, bir YSA maliyet modeli oluşturmak, projenin uygulama aşaması.
Özet (Çeviri)
Earned value management (EVM) is a frequently used project control approach with a long list of advantages. Project managers may use EVM to see how a project should be constructed in order to get more accurate projections during project control. For that, in this research, the Delphi approach was used to specify and evaluate the input representation of cost parameters. Then, using building information modelling (BIM) includes Revit software, all the calculations of the bill of quantity (BOQ) have been done. The artificial neural network (ANN) MATLAB cost model has been developed to track project performance by assessing EVM index variations throughout the project life implementation. EVM looks to be an appealing tool for better understanding and managing project performance. The findings show that using a project control EVM and monitoring the actual values of standard indices improves project management teams' capacity to recognize cost and schedule concerns on time. Also, the building structure, the flooring, and type of tiling, are the main issues in project budget, and the most influential aspects on building costs. Finally, creating an ANN cost model enhance the implementing phase of project.