Endüstri 4.0 ve yapay zeka uygulamalarının güç trafoları üretim montaj çalışmalarında fine kinney risk değerlendirme metodu kullanılarak İSG ve üretime olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of industry 4.0 and artificial intelligence on EHS and production using fine kinney risk assessment method in power transformer production assembly studies
- Tez No: 767948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ÇAĞLAR CERŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Almanya tarafından 2011 yılında“2020 İleri Teknoloji Projesi”ismiyle ilk kez sunulan Endüstri 4.0, bir sanayi devrimi olarak ortaya çıkmıştır. Sonrasında 2016 yılına gelindiğinde Davos Zirvesi'nin de ana gündem maddesi olarak seçilmiş ve geleceğin sanayi devriminin evrileceği aşama olması beklenen büyük bir değişim projesidir. Buhar makinesinin 1712 yılında bulunmasıyla başlayan endüstri devrimi aşamaları, 1882'de Edison'un elektriği kullanması ve elektriğin makinelere aktarılması ile Almanya, ABD ve İngiltere gibi ülkelerin fabrikalarda seri üretime geçmeleri sonucunda gelişimini sürdürerek Endüstri'nin ikinci aşamasına geçilmesine neden olmuştur.1970'li yıllarda üretim hatlarının otomatikleşmesi ve dijitalleşmenin elektronik ile buluşması sonrasında endüstri devrimi artık üçüncü aşamasına geçtiğini ilan ederek , bilgisayar ve 3D yazıcıların da sürece dahil olmasıyla birlikte Endüstri 4.0 sürecinin temellerinin atılmasına imkan sağlamıştır. Endüstri 4.0 süreci ile birlikte yazılım sistemlerinin öneminin artması sonucu Yapay zeka teknolojileri üzerine yoğunlaşılması da hız kazanmıştır. Endüstri 4.0 modelinde kullanılan uygulamalardan olan RFID etiketlerle üretim süreçlerinin ilk aşamasından son aşamasına kadar izlenebilmesine ek olarak, kameralara entegre edilebilen Yapay Zeka algoritmaları sayesinde üretim alanlarının anlık 360 derece izlenebilmesi ve geri bildirim alınabilmesi mümkün olabilmektedir. Bununla birlikte eğitilebilen modeller vasıtasıyla, sistemler geleceğe dair hem üretim hem de İş sağlığı ve güvenliği tedbirleri alanlarında öngörülerde bulunarak üretim kayıplarının önüne geçilebildiği gibi riskler daha ortaya çıkmadan tehlike kaynağında yok edilebilecektir. Üretim alanlarında oluşan kayıpların önemli nedenlerinden biri olan iş kazaları, Endüstri 4.0 ve Yapay Zeka Teknolojileri sayesinde büyük ölçüde engellenebilecektir. Dünyada hergün çalışma koşullarındaki eksiklik ve alınmayan tedbirler nedeniyle çok sayıda insan iş kazalarına ve meslek hastalıklarına maruz kalmaktadır. Bunun sonucunda ortaya çıkan üretim kayıpları, yaralanmalar, ölümler ve sonrasında işletmelere olan maddi manevi tazminat davaları gibi hukuki süreçler düşünüldüğünde, Endüstri 4.0 ve Yapay zeka teknolojilerinin tüm bu sorunları büyük ölçüde önleyebilecek olması nedeniyle ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir. Endüstri 4.0 ve Yapay Zeka Teknolojilerinin sağlamış olduğu tüm bu olanaklar, ülkeler ve firmaların İş kazalarının önlenmesi ve üretimdeki verimliliğin artması sebebiyle bu alanda yatırım yapmalarına neden olabilecektir. Yüksek kalite ve düşük hata oranı sayesinde üretimdeki kayıpların azalması, İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki sürdürülebilirlik ve kar oranlarının artması sonucu yapılan yatırımın kısa zamanda işletmelere dönmesi ile mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 first emerged in 2011 as an industrial revolution presented by Germany as the“2020 Advanced Technology Project”. It is a major change project that was selected as the main agenda item at the Davos Summit in 2016 and is expected to be the stage where the industrial revolution of the future will evolve. The industrial revolution stages, which started with the invention of the steam engine in 1712, continued its development as a result of Edison's use of electricity in 1882 and the transfer of electricity to the machines, and as a result of the mass production in the factories of countries such as Germany, the USA and England, it led to the transition to the second stage of the Industry. After the automation of production lines and the meeting of digitalization with electronics in years, the industrial revolution has now passed its third stage, and with the inclusion of computers and 3D printers in the process, it has enabled the foundations of the Industry 4.0 process to be laid. As a result of the increasing importance of software systems with the Industry 4.0 process, the focus on Artificial intelligence technologies has also gained momentum. In addition to monitoring the production processes from the first to the last stage with RFID tags, one of the applications used in the Industry 4.0 model, it is possible to instantly monitor production areas in 360 degrees and receive feedback thanks to Artificial Intelligence algorithms that can be integrated into the cameras. However, by means of models that can be trained, the systems will be able to prevent production losses by making predictions about the future in both production and Occupational health and safety measures, and risks can be eliminated at the source of danger before they occur. Occupational accidents, which are important causes of losses in production areas, can be prevented to a large extent by Industry 4.0 and Artificial Intelligence Technologies. While the fact that 11 work accidents occur every second in the world on average, and the resulting legal processes such as production losses, injuries, deaths and financial and moral compensation cases to businesses are considered, Industry 4.0 and Artificial intelligence technologies can prevent all these problems to a large extent. It shows once again how important it is. All these opportunities provided by Industry 4.0 and Artificial Intelligence Technologies may cause countries and companies to invest in this field due to the prevention of occupational accidents and the increase in productivity in production. Thanks to the high quality and low error rate, it will be possible to return the investment made to the enterprises in a short time as a result of the decrease in losses in production, the increase in sustainability and profit rates in the field of Occupational Health and Safety.