Türkiye'de elektrikli araç projeksiyonunun güç ve enerji yönetimi açısından incelenmesi
Investigation of electric vehicle projection in Turkey in terms of power and energy management
- Tez No: 767976
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YUMURTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İklim krizi, bir diğer söyleyişle küresel ısınma, yıllardır geliştirdiğimiz ve hayatımızı kolaylaştırmak için her gün daha fazla kullandığımız teknolojik ihtiyaçların bir sonucu olarak karşımızda durmaktadır. Tüm Dünya ülkelerinin ortak paydası olması sebebiyle, uluslararası konferanslar ve anlaşmalar ile ortak bir yol haritası oluşturulmak istenmektedir. 2015 yılında 196 ülke tarafından Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nda müzakere edilen ve 2016 yılında imzalanan Paris Anlaşması tamamen iklim değişikliğini azaltmaya yönelik alınacak ortak önlemleri içermektedir. Buna göre; sanayi kaynaklı hava sıcaklığı artışı 1,5 °C ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca 2030 yılına kadar ticari araç üretici firmalarının, sıfır emisyonlu araç üretmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada; içten yanmalı motorlu araçlar, hibrit araçlar ve elektrikli araçlar performans ve enerji tüketimi açısından örneklerle incelenmiştir. Her bir yakıt modeli için birer vaka belirlenmiş, Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO) yöntemiyle analiz yapılmış ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda elektrikli araçların Türkiye'de kullanımının 20 yıllık gelecek projeksiyonu tahminlenmiştir. TCO analizine göre; elektrikli Renault Zoe aracının 5 yıllık sahip olma bedeli 343.656,54 TL, hibrit Fiat 500 aracının 5 yıllık sahip olma bedeli 408.477,96 TL, dizel Fiat Egea aracının 5 yıllık sahip olma bedeli 561.859,64 TL olarak hesaplanmıştır. Elektrikli araçların, bugün satın alma maliyeti yüksek olmasına rağmen artan fosil yakıt maliyetleri sebebiyle uzun vadede çevresel avantajlarının yanı sıra ekonomik açıdan da avantajlı olduğu analiz sonuçlarında ortaya koyulmuştur. Sonuç olarak, Türkiye'de elektrikli araç kullanımının gelecek 20 yılda hızla artacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The climate crisis, in other words, global warming, stands before us as a result of the technological needs that we have developed for years and that we use more and more every day to make our lives easier. Since all countries of the world have a common denominator, it is desired to create a common roadmap with international conferences and agreements. The Paris Agreement, which was negotiated by 196 countries at the United Nations Climate Change Conference in 2015 and signed in 2016, includes common measures to be taken to reduce climate change. According to this; Industry-induced air temperature increase is limited to 1,5 °C. In addition, until 2030, commercial vehicle manufacturers are required to produce zero-emission vehicles. In this study; Internal combustion engine vehicles, hybrid vehicles and electric vehicles are examined with examples in terms of performance and energy consumption. A case was determined for each fuel model, analysis was made using the Total Cost of Ownership (TCO) method, and the 20-year future projection of the use of electric vehicles in Turkey was estimated in line with the results obtained. According to TCO analysis; The 5-year ownership cost of the electric Renault Zoe vehicle is 343,656.54 TL, the 5-year ownership cost of the hybrid Fiat 500 vehicle is 408,477.96 TL, and the 5-year ownership cost of the diesel Fiat Egea vehicle is 561,859.64 TL. Although the purchasing cost of electric vehicles is high today, it has been revealed in the results of the analysis that they are economically advantageous as well as environmental advantages in the long term due to increasing fossil fuel costs. As a result, it is predicted that the use of electric vehicles in Turkey will increase rapidly in the next 20 years.