An intelligent system for lung cancer diagnosis using a machine learning algorithm based feature selection method
Makine öğrenme algoritması tabanlı özellik seçim yöntemi kullanarak akciğer kanseri tanısı için akıllı bir sistem
  1. Tez No: 768040
  2. Yazar: RUAA AZZAH SUHAIL SUHAIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Akciğer kanseri, hem erkekleri hem de kadınları eşit olarak etkileyen ve erken teşhisi zorlaştıran ölümcül bir hastalıktır. Ölüm oranını azaltmak ve hayatta kalma oranını yükseltmek için akciğer kanseri tümörlerini erken bir aşamada tanımlamak ve sınıflandırmak hayati önem taşımaktadır. Doğru prognoz ve tedavi, daha fazla sayıda hastanın hayatını kurtaracaktır. Öte yandan, 2020'nin başında dünyaya ölümcül bir hastalık olan koronavirüs (COVID-19) bulaşmış olacaktı. Mevcut çeşitli COVID-19 tarama teknikleri arasında BT görüntüleme, hastalığı tanımlamanın mükemmel bir yoludur. Diğer hastalık tespit teknikleri ise zaman alıcıdır. Makine öğrenimi, bu hastalıkları tahmin etmek, tespit etmek ve sınıflandırmak için kapıyı açar, ancak makine öğrenimi kapsamındaki derin öğrenme, COVID ve NOCOVID fotoğraflarının yanı sıra akciğer kanseri görüntüleri (Benign, Malign, Normal) ve model kategorileri için çok çeşitli seçenekler sunar. tüm modeller için beklenen doğruluğu üreten performanslarını değerlendirmek için bir test veri seti kullanılır. Modelin performansı, (doğruluk, hatırlama ve F1 puanı) gibi metrikler kullanılarak değerlendirilir. Akciğer kanseri veri seti için (%100) bir puanla (CNN ve VGG-16), herhangi bir modelin en iyi doğruluğunu kazandı.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is a lethal illness that affects both men and women equally, making early detection challenging. To reduce the death rate and raise the survival rate, it is vital to identify and classify lung cancer tumors at an early stage. Proper prognosis and treatment will save the lives of a greater number of patients. On the other hand, by the beginning of 2020, the world would have been infected with the coronavirus, a deadly disease (COVID-19). Among the several COVID-19 screening techniques available, CT imaging is an excellent way to identify sickness. Whereas other disease detection techniques are time consuming. Machine learning opens the door to predict, detect, and classify these diseases, but deep learning under machine learning provides a wide range of options for model categorize COVID and NOCOVID photos, as well as lung cancer images (Benign, Malignant, Normal), and a test dataset is used to evaluate their performance, which produces expected accuracy for all models. The model's performance is evaluated using metrics such as (accuracy, recall, and the F1-score). With a score of (100 %) for the lung cancer dataset, (CNN and VGG-16) earned the best accuracy of any model.