Providing an energy-aware method in cloud computing systems by using the cat optimization algorithm
Bulut bilgisayar sistemlerinde cat optimizasyon algoritmasıyla enerji bilinçli bir yöntem sağlamak
  1. Tez No: 768039
  2. Yazar: ZAINAB SALAH ABDULAMEER AL-KAROOSHI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ASST. PROF. DR. MUHAMMAD ILYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bulut bilişim ortamı, kullanıcılara hem bir ürün hem de bir hizmet olarak bilgi işlem, sanallaştırma ve İnternet üzerinden veri alışverişi için hizmetler sunan dağıtılmış bir sistemdir. Veri merkezlerinde kullanılan uygulamaların yaygınlaşması, enerji tüketimi ve çevresel etkilerinin önemini artırmış ve teste tabi tutulmaktadır. Sanal makineleri yöneterek ve dinamik olarak konsolide ederek bulut veri merkezlerinin kaynak kullanımını ve operasyonel etkinliğini artırın. Bu çalışmada, VM'ler için bir göçmen stratejisi tasarlanarak VM konsolidasyonunun zorlukları çözülmüştür. Sanal makine konsolidasyonu, kaynak kullanımını en üst düzeye çıkarmak ve kaynakların yetersiz ve aşırı yüklenmesini önlemek için çalışır. Cat optimizasyonu, bir optimizasyon stratejisi kullanarak sanal makinelerin eşlenmesi ve değiştirilmesi anlamına gelir. Önerilen yöntemin amacı, varış noktası için ideal konumu seçerek ve enerji tüketimi ile hizmet düzeyi anlaşmaları arasındaki ideal dengeyi sağlayarak daha fazla göç sayısını en aza indirmek için en iyi stratejiyi belirlemektir. Değerlendirmenin bulguları, önerilen yöntemin sonuçlarının iyileştiğini göstermektedir. Simülasyon CloudSim simülasyonu ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The cloud computing environment is a distributed system that offers services to users both as a product and as a service for computing, virtualization, and exchanging data over the Internet. Because the applications utilized in data centers are expanding, their energy consumption and environmental effects have taken on the increased significance and are being put to the test. Increase the resource usage and operational effectiveness of cloud data centers by managing and dynamically consolidating virtual machines. In this study, the challenges of VM consolidation are solved by designing an immigrant strategy for the VMs. Virtual machine consolidation works to maximize resource use and prevent underload and overload of resources. Cat optimization refers to mapping and replacing the VMs using an optimization strategy. The suggested method's goal is to determine the best strategy for minimizing the number of further migrations by choosing the ideal location for the destination and striking the ideal balance between energy consumption and service level agreements. The evaluation's findings show that the results of the suggested method have improved. The simulation was done by CloudSim simulation.