Walter Benjamin'in şiddetin eleştirisi üzerine metnini okumak: Hukuksal düzen ve imkânlar
Reading Walter Benjamin's critique of violence: Legal order and possibilities
  1. Tez No: 768132
  2. Yazar: MEHMET ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada hukuk ve şiddet arasındaki karmaşık ilişki eleştirel bir araştırma metoduyla incelenmiştir. Çalışmanın merkezinde 1921 yılında Walter Benjamin tarafından kaleme alınan“Şiddetin Eleştirisi Üzerine”adlı makale yer almaktadır. Söz konusu makaledeki kavramlar dikkate alınarak hukuk ve şiddete dair ana akım görüşlerden farklı bir perspektif sunulmuştur. İlk bölümde makalenin beslendiği kaynaklar ve teorik arka plan gösterilmiştir. İkinci bölümde Benjamin'in kavramsallaştırmalarına sadık kalınarak bir hukuk-şiddet panoraması betimlenmiştir. Bu şekilde, Benjamin'in makalesi sayesinde hukuku tanımlamaya dair eleştirel imkânların yaratılabileceği sonucuna varıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, the tangled relationship between law and violence was examined with a critical research method. At the center of the study is the article“Critique of Violence”written by Walter Benjamin in 1921. Considering the concepts in the article in question, a perspective different from the mainstream views on law and violence was presented. In the first part, the sources and theoretical background of the article were shown. In the second part, a panorama of law-violence has been described by adhering to Benjamin's conceptualizations. In this way, we conclude that, critical possibilities for defining law can be created thanks to Benjamin's article.