Topikal olarak kullanılan antifungal ilaçların ototoksik yan etkilerininhistopatolojik olarak incelenmesi
Histopathologi̇c evaluation of ototoxi̇c si̇de effects of topically applied antifungal drugs
- Tez No: 768135
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Otomikozis tedavisinde kullanılan topikal antifungal ajanların ototoksik yan etkilerinin olup olmadığı hakkında yeterli veri mevcut değildir. Bu çalışmada tolnaftat,sulkonazol, bifonazol, nistatinin ototoksik etkileri 35 adet guinea pig'de incelendi. Bir grup hayvana da pozitif kontrol grubu olarak neomisin uygulandı. İlaçlar hayvanların sağ timpanik kavitelerine topikal olarak bir haftada üç kez uygulandı. Sol kulakları negatif kontrol grubu olarak değerlendirildi. Tedaviden 2 hafta sonra hayvanlar sakrifiye edilerek kohleaları ışın mikroskopisinde ve elektron mikroskopisinde incelendi. TUNEL boyaması yapılarak spiral limbus ve spiral gangliyondaki apopitotik hücre oranları belirlendi. Tolnaftat ve bifonazol uygulanan kulaklarda sulkonazol ve nistatin uygulananlara göre çok daha fazla sayıda apopitotik hücre tesbit edildi. Bu sonuçlar antifungal ajanların apopitozis yolunu kullanarak ototoksisiteye neden olabileceklerini, bu etkilerin sadece korti organında değil aynı zamanda spiral limbus ve spiral gangliyonda da gözlenebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There is a lack of data regarding ototoxicity of topically applied antimycotics. In this study, the ototoxicity of tolnaftat, sulcanosole, bifonasole and nystatin was studied in 35 guinea pigs. Neomisin was applied as a positive control group. Drugs was injected into the right tympanic cavity, three times in a week. Left ears were evaluated as a negative control group. Animals were sacrified two weeks after treatment and the cochleas were examined under light microscopy and electron microscopy. The percentage of apoptotic cells in spiral limbus and spiral ganglion were determined by TUNEL method. The percentage of apoptotic cells were higher in ears which tolnaftat and bifonasole were applied, than in ears which sulconasole and nystatin were applied. This findings indicated that antimycotics might cause ototoxicity by apoptosis, this effect can be seen not only in organ of Corti but also in spiral limbus and spiral ganglion.