Sağlıklı genç bireylerin auricula'sından elde edilen antropometrik ölçümler ile somatotipin ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of anthropometricmeasurements from the auricula of healthy youngindividuals and somatotype
  1. Tez No: 768151
  2. Yazar: CİHAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA TOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma kapsamında, sağlıklı genç bireylerin auriculasından elde edilen antropometrik ölçümler ile somatotiplerinin ilişkilendirilmesi amaçlandı. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte gerçekleştirildi. Araştırma Ocak-2022 ile Haziran-2022 tarihleri arasında, Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik ve Ebelik bölümünde eğitim görmekte olan öğrenciler üzerinde gerçekleştirildi. Araştırma örneklemi oluşturulurken herhangi bir kraniyofasiyal cerrahi operasyon geçirmemiş olmak (özellikle auricula cerrahisi), sağlıklı ve gönüllülük esası baz alındı. Araştırma örneklemini 18-30 yaş arasında 141'si kadın ve 115'i erkek olmak üzere 256 öğrenci oluşturdu. Araştırma verileri toplanırken, bireylerin auricula fotoğrafları belirlenmiş standartları olan ve karelere bölünmüş sabit bir panonun önünde çekildi. Çekilen fotoğraflar jpeg formatına dönüştürülerek bilgisayarda görüntülenip auricula üzerinde belirlenen 9 antropometrik nokta arası mesafeler Image J (version 1.53e) programında ölçüldü. Katılımcıların somatotipleri ise Heath – Carter somatotip yöntemiyle belirlendi. Katılımcıların somatotiplerinin belirlenmesi için boy uzunluğu, kilo, kol çevresi, baldır çevresi, diz genişliği, dirsek genişliği, triceps dkk, subscapular dkk, supraspinal dkk ve baldır dkk olmak üzere 10 adet antropometrik ölçüm yapıldı. Yapılan ölçümler IBM SPSS Statistics 23 programına aktarılarak istatistiksel veriler oluşturuldu. Çalışmadaki bireylerin %16,01'i mezomorf-endomorf, %12,8'i endomorfik- mezomorf, %13,2'si dengeli ektomorf, %21,8'i mezomorfik-endomorf, %8,5'i endomorf-ektomorf, %9,3'ü central, %10,1'i ektomorfik-endomorf, %7,8'i dengeli endomorf olmak üzere gruba 8 dağıldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study, it was aimed to correlate anthropometric measurements obtained from the auricula of healthy young individuals with their somatotypes. The research was carried out in descriptive and relationship-seeking types. The research was carried out between January-2022 and June-2022, on the students who were studying at Karabuk University Faculty of Medicine, Faculty of Dentistry and Faculty of Health Sciences, Nursing and Midwifery departments. The research sample was formed based on not having undergone any craniofacial surgery (especially auricula surgery), being healthy, and volunteering. The research sample consisted of 256 students, 141 female and 115 male, between the ages of 18-30. While collecting research data, photographs of individuals' auricula were taken in front of a fixed board with set standards and divided into squares. The photographs taken were converted to jpeg format, viewed on the computer, and the distances between 9 anthropometric points determined on the auricula were measured in the Image J (version 1.53e) program. The somatotypes of the participants were determined by the Heath-Carter somatotype method. In order to determine the somatotypes of the participants, 10 anthropometric measurements including height, weight, arm circumference, calf circumference, knee width, elbow width, triceps skinfold thickness (SFT), subscapular SFT, supraspinal SFT and calf SFT were 8 made. The measurements were transferred to the IBM SPSS Statistics 23 program and statistical data were created. It was determined that individuals in this study were distributed into 8 groups 9.3% central, 10.1% ectomorphic-endomorphic, 7.8% balanced endomorphy, 16.01% mesomorph-endomorph, 12.8% endomorphic-mesomorph, 13.2% balanced ectomorph, 21.8% mesomorphic-endomorph, 8.5% endomorph-ectomorph.